Kamu İdarelerinin taşınmaz kiralamalarında yeni dönem

Kamu idareleri tarafından ülke genelinde taşınmaz kiralamalarına dair önemli düzenlemeler yapılırken, gayrimenkul kiralamalarında TÜFE metodu ile yeni döneme geçildi. İşte son dakika kamu idarelerinin gayrimenkul kiralamalarında yapılan düzenlemeler haberimizde.

Kamu İdarelerinin taşınmaz kiralamalarında yeni dönem
Editör: Hakan A.
16 Ocak 2019 - 06:39

Kamu idareleri tarafından taşınmaz kiralamalarında uygulanacak olan ayrıntıları belirleyen yeni bir genelge yayımlandı. Türkiye'nin tüm illerinde kamu idareleri gayrimenkul kiralamalarında yeni bir döneme başlıyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 16 Ocak 2019 - İstanbul


Bilindiği üzere, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 217 nci maddesinin birinci fıkrasının m bendi ile Kamu harcamalarında etkililik, ekonomiklik ve verimlilik sağlamak amacıyla gerekli standartları tespit etmek ve sınırlamalar koymak; bu hususlarda tüm kamu kurum ve kuruluşları için uyulması düzenlemeleri yapmak ve tedbirleri almak görev ve yetkisi Hazine ve Maliye Bakanlığına verilmiştir.

Buna göre, Türk parası cinsinden, genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin daha önce 4/1/2002 tarihli ve bu idarelerce 4734 sayılı kanuna göre yeni yapılacak taşınmaz kiralamalarında aşağıda belirtilen esaslar uygulanacak.1 Daha önceki yıllarda kiralanmış olup da sonraki yıllarda kiralanmasına devam edilecek taşınmazların ki,ra bedeli, Türkiye İstatistik Kurumunca artışın yapılacağı ayda yayımlanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) on iki aylık ortalamalara göre yüzde değişim oranını geçmeyecek şekilde artırılacaktır. Ancak söz konusu yüzde değişim oranının kiralamanın yenileneceği ayda negatif çıkması halinde kira bedelinde bir değişiklik yapılmayacaktır.

16 Ocak tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemenin tüm ayrıntılarına ulaşmak için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum