Kanal İstanbul ÇED itiraz süreci sona erdi

Bakanlık tarafından hazırlanan ÇED Raporu kapsamında askı süreci bu akşam sona eren Kanal İstanbul için yeni süreç başlıyor.

Kanal İstanbul ÇED itiraz süreci sona erdi
Editör: Hakan A.
02 Ocak 2020 - 22:13 - Güncelleme: 02 Ocak 2020 - 22:19

Megakent İstanbul'un Çılgın projesi olan, Karadeniz ile Marmara Denizi'ni ikinci kez birleştirecek Kanal İstanbul itiraz süresi sona erdi. Kanal İstanbul projesi kapsamında Bakanlık tarafından hazırlanan ÇED Raporu'na itiraz süreci tamamlandı. Kanal İstanbul için yeni süreç başlıyor...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 02 Ocak 2019 - İstanbul


İstanbul'un tartışmalı projesi Kanal İstanbul için yeni süreç başlıyor. Dev proje Kanal İstanbul için hazırlanan ÇED Raporu askı süreci bu akşam mesai bitimiyle sona ermiş oldu. Projeye karşı çıkan çok sayıda İstanbullu dilekçelerini son dakikaya kadar vermeye çalıştı.

Hükümet ile Muhalefeti pek çok projede karşı karşıya gelirken bu kez Çılgın Proje Kanal İstanbul ile bir kez daha isteyenler ve istemeyenler karşı karşıya gelmiş durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, İBB Başkanı İmamoğlu'na, toplumun her kesiminde Kanal tartışması sürüyor. Kimi faydalı, kimi zararsız, kimi gereksiz söylemlerle tartışmaların sürdüğü, itiraz sürecinin sona erdiği yeni bir dönem başlıyor. Kanal İstanbul projesi için alınan görüşler doğrultusunda onay sürecine girecek.İtiraz sürecinde dilekçe verenlerin sayısının 100 Bin civarı olduğu kaydedildi. İBB Başkanı İmamoğlu, yaptırmam söylemlerine devam ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ne pahasına olursa olsun yapılacak sözleriyle siyasetin her kademesinde, toplumun her kesiminde tartışmalar devam ediyor.

İstanbul, Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği yapıldı!

Diğer taraftan Bakanlık Kanal İstanbul projesi ile alakalı önemli çalışmaları yürütmeye devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul projesi kapsamında Rezerv Yapı Alanı'nın 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda değişiklik yaptı. Yapılan son değişiklikle birlikte Kanal İstanbul'un her iki yakasında 500 bin nüfusa hitap edecek mahalle konseptine uygun, yatay mimarili, düşük yoğunluklu konut alanlarının yer alabileceği yeni yerleşim bölgeleri öngörüldü. "Kentsel Meskun Alan", "Kentsel Gelişme Alanı" kullanımlarında ekosisteme duyarlı yapılaşmalar ve yaşam alanları oluşturulacak.

Nüfus yoğunluğu öngörülmüyor!

Kanal projesi kapsamında her iki yakaya yapımı planlanan projelere yerleşecek nüfus, İstanbul'a başka şehirlerden gelebilecek "göç nüfusu" değil, İstanbul'un riskli yapılarının yoğun bulunduğu yerleşik alanlarındaki riskli yapı stokunu ve nüfus yoğunluğunu azaltmak öngörüsü çerçevesinde gelebilecek nüfus olacak. Bu yerleşim bölgeleri sebebiyle İstanbul'un nüfusunun artması öngörülmüyor.

Plan değişikliği 1 ay süreyle askıda kalacak. Bu süreçte varsa itirazlar alınacak. Bakanlığa gönderilen itirazlar ilgili mevzuat kapsamında değerlendirilerek plana son şekli verilecek. 

Tapu sorgulama iddiaları

Kanal İstanbul çevresinde tapu sorgulama sorunu iddialarına cevap Bakan Kurum'dan geldi. Çevre ve Şehirclik Bakanı Murat Kurum, "İstanbul'daki gayrimenkullerin bilgilerine belediyelerin erişiminin engellendiği iddiası gerçek dışıdır. Web tapu uygulaması ile hiçbir ara yazılıma gerek olmadan belediyelere veri paylaşımı yapabilme imkanı sağlanmış ve sistemde belediyelerin yetkileri genişletilmiştir." dedi.

Boğaz'da yaşanan kaza

İstanbul Boğazı'nda geçtiğimiz günlerde yaşanan kaza ile alakalı konuşan Bakan Kurum, "Boğaz facianın eşiğinden döndü. Önlemimizi almazsak ne yazık ki bu kaza son olmayacak. Kanal İstanbul işte bu yüzden gereklidir. Şehrimizin geleceğinin güvencesidir." diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum