Kanal İstanbul çevresinde 4-5 katlı yapılara izin verilecek

Bakan Kurum, Kanal İstanbul çevresinde yapılacak olan projelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul projesi etrafında yapılaşmaya büyük önem verilecek, inşaa edilecek yapılar 4-5 katın üzerinde olmayacak!

Kanal İstanbul çevresinde 4-5 katlı yapılara izin verilecek
Editor: Hakan A.
22 Kasım 2018 - 07:56

Türkiye için büyük öneme sahip Kanal İstanbul projesi için ihale 2018 bitmeden yapılacak. Diğer taraftan projenin geliştirilmesi, çevresindeki yapılaşmalar da büyük merak konusu olmuş durumda. Ortaya atılan iddialar sonrasında çıkan haberlere istinaden Bakan Kurum'dan önemli Kanal İstanbul açıklaması geldi. Bakan Kurum Kanal İstanbul projesine ilişkin çevre bölgesinde yapımı planlanan projelere ilişkin iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 22 Kasım 2018 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2019 yılı bütçe görüşmelerinde sorulan sorulara cevap veren Bakan Murat Kurum, bütçe Bakanlık bütçesine ilişkin açıklamalarda bulunurken, sorulan sorular üzerine Kanal İstanbul ile alakalı açıklamalar yaptı. 

Kanal İstanbul için geri sayım sürerken, Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, proje ile ilgili gerçekleri anlattı. Kurum, Kanal İstanbul Projesi kapsamında 2 milyon nüfuslu 2 uydu kent yapıldığı iddialarına ilişkin yaptığı açıklamasında, "Kanal İstanbul projesi toplamda 26 bin hektar alanı kapsayacak. Planlanan nüfus sadece 500 bin kişidir. Yatay mimarinin uygulandığı bir proje olacaktır. Maksimum 4-5 katlı yapılara izin verilecektir. " dedi.

Kanal Projesi İstanbul Boğazı'nın yükünü alacak. Tehlikelerden arındıracak.

Boğaz'da yaşanan kazaları hatırlatan Bakan Kurum, "İstanbul Boğazı'ndan yılda yaklaşık 40 ile 50 bin arasında gemi geçmekte. En son Foça'da da yaşanan olayda gördük ki denizde yaşanan bir kirliliği gidermek için sadece Foça'da 25 milyon lira bedel harcadık, bir ay çalıştık. İnanın çok kolay olmuyor bunları temizlemek. Benzer faciaların İstanbul Boğazı'nda yaşanmaması için çalışıyoruz. Kanal İstanbul projesi bu anlamda oldukça önemli. Yalı kazası henüz akıllardan çıkmış değil. Dolayısıyla bu trafiğin artık buradan geçmemesi adına Kanal İstanbul Projesi önemli. Burada bizim amacımız yeni bir şehir, rezerv alan yaratmak değil." ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Bakanlığın 2019 yılı bütçesinin Meclis komisyonunda kabul edildiğini sosyal medya hesabı twitter üzerinden açıklayan Bakan kurum, "Bakanlığımızın 2019 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Komisyon Başkanımıza, Üyelerine ve emeği geçen mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Devletimize, milletimize hayırlı olsun." paylaşımında bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2019 yılı bütçesi ne kadar? Öğrenmek için tıklayın.