Kanal İstanbul inşaatı ne zaman başlıyor? Bakan Turhan açıkladı...

Merak edilen Kanal İstanbul projesinde inşaat çalışmalarının ne zaman başlayacağına ilişkin ilk bilgiler Bakan Turhan'dan geldi.

Kanal İstanbul inşaatı ne zaman başlıyor? Bakan Turhan açıkladı...
Editör: Hakan A.
12 Ocak 2020 - 21:22

Kanal İstanbul ile alakalı yeni bir haber Bakan Turhan ile geldi. Özellikle son aylarda hemen her gün tartışmalara konu olan ve gündemden düşmeyen Kanal İstanbul projesi ile alakalı önemli bir soru cevabını buldu. Geri planda tüm çalışmaları kapsamlı olarak sürdürülen, diğer taraftan İBB Başkanı İmamoğlu başta olmak üzere, pek çok muhalif kesim tarafından istenmeyen Çılgın Proje için geri sayım sürüyor. Peki inşaat çalışması ne zaman başlayacak? 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 12 Ocak 2019 - İstanbul


Cumhurbaşkanı erdoğan'ın "Çılgın Proje" olarak adlandırdığı Kanal İstanbul için inşaat çalışmaları için süreç başlıyor. Henüz ihalesi gerçekleştirilmeyen, ÇED süreci yeni tamamlanan Kanal projesinde kapsamlı çalışmalar yürütülürken, diğer taraftan muhalefet kanadında tüm itirazlarla proje engellenmeye çalışılıyor.

Milyonların yakından takip ettiği tartışmalar ile alakalı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kanal 7 yayınına konuk oldu. Bakan Turhan, gündemde geniş yankı uyandıran, Kanal İstanbul ile ilgili önemli açıklamalarda bulunurken, eleştirilere de yanıt verdi.

'Projenin maksimum maliyetinin 15 milyar dolar olacağını' söyleyen Bakan Turhan, "Burası uzun vadeli bir projedir. Bu projeler diğer birçok alana etki eder. Kanal İstanbul ülkemizin lojistik bir üs olmasını sağlayacak bir projedir. Projenin 4 yılda maliyetini, 20 yılda ise 60 milyar dolar geri kazandırmasını bekliyoruz. Gemi geçişlerinden 1 milyar dolar, diğer deniz ve turistik amaçlı yapılardan 350 milyon dolar gelir bekliyoruz." dedi.

Turhan, projenin depremi tetikleyeceği iddialarına da karşı çıktı ve "İstanbul'un kentsel dönüşümüne, deprem riski altında olan yapılara sağlayacağı faydalar var" diye konuştu. 
 
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum