Reklamı Geç
Kanal İstanbul önceliği köprüler olacak

Kanal İstanbul önceliği köprüler olacak

Kanal İstanbul ile alakalı son durum bilgisi Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'dan geldi. Bakan Arslan, 'Kanal İstanbul projesinde öncelik köprülere verilecek' dedi.

11 Nisan 2017 - 10:55

Türkiye'nin Mega projesi Kanal İstanbul'a ilişkin en son gelişmeleri Bakan Arslan açıkladı. Yapımına başlanmasının hemen peşinden tüm köprüler için düğmeye basılacak...

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 11 Nisan 2017 - İstanbul

İstanbul'da yapımına başlanacak olan Kanal İstanbul projesine ilişkin gazetecilerle kısa bir sohbetde bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çılgın Proje olarak adlandırdığı Kanal İstanbul projesinde yeni gelişmeler var. Mega proje Kanal İstanbul ilk kazmanın vurulmasıyla köprüler için de inşaat hızla başlayacak.

Konuya ilişkin açıklama Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapıladı. Bakan Arslan açıklamasında, "Kanal İstanbul projesi kapsamında tüm güzergahlarla ilgili nihai aşamaya geldik.Yapım ilşe alakalı bir ya da birden fazla farklı finansman seçeneği gündemde. Kanal İstanbul'un güzergâhında yapılacak çalışmaya bağlı olarak da ilave tatlı su kaynakları oluşturulacak. Barajlar da dahil buna. Kazıdan çıkacak hafriyatla 3. havalimanında kömür ocaklarından kaynaklı birçok bataklığı, çukurları doldurduk ama onun dışında daha doldurulması gereken pek çok yer bulunuyor. Onları doldurup oraları da yeşillendireceğiz. Adalar yapacağız. Bir yap-işlet-devret veya yap-işlet gibi değil. Bu çok büyük proje. Adalar da dahil, etraftaki oluşumlar da dahil bunların hepsinin birbirini tamamlayacak." dedi.

Dünya üzerinde bulunan pek çok kanal projelerinin incelendiğini hatırlatan Bakan Ahmet Arslan, "İncelenen tüm bu önemli projelerden alınabilecek bir şeyler var. Kanal İstanbul'un start almasıyla ilk öncelik köprüler olacak. Çalışmaların başlamasıyla eşzamanlı olarak ulaşımın aksamaması için köprülere öncelik verilecek. Toplamda 5 köprü olacak. Bu köprüler üzerinden iki tanesinde ise tren geçecek. projenin devamında Marmara denizi üzerinde dolgu adalar yapılacak.  Aynı zamanda bir de liman yapımı olacak. Henüz kesinleşmiş olmasa da Özellikle kruvaziyer limanı dahil olmak üzere. Kanalın giriş tarafına. Karadeniz tarafına dolgu şeklinde ileriye doğru doldurma da olabilir ada da olabilir" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..