Kanal İstanbul protokolünün iptali istemine mahkemeden flaş cevap!

Günün son dakika gelişmesi Kanal İstanbul projesine ilişkin yapılan protokol hakkında açılan davadan geldi. Mahkeme'de İBB ile Bakanlıklar arasında yapılan protokol iptaline ilişkin açılan davada önemli gelişme yaşanıyor.

Kanal İstanbul protokolünün iptali istemine mahkemeden flaş cevap!
Editör: Hakan A.
03 Ocak 2020 - 20:10
Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olacak Kanal İstanbul ile alakalı flaş gelişme Mahkeme tarafından verildi. Açılan dava mahkeme tarafından reddedildi!

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 03 Ocak 2019 - İstanbul


Son ayların en popüler konu başlıkları arasında yer alan Kanal İstanbul projesinde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Kamuoyunda sıkça tartışılan Kanal İstanbul ile alakalı olarak ihale süreci devame derken, dün itibariyle ÇED raporuna itiraz süreci sona ermişti. Diğertaraftan açılan bir davaya ilişkin Mahkeme kararını açıkladı.

İstanbul'un Çılgın Projesi Kanal projesine ilişkin davalar sonuçlanmaya devame diyor. Açılan çok sayıda dava karara bağlanmış durumda. TMMOB'a bağlı 9 meslek odası tarafından, İki bakanlık ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokolün iptaline ilşkin açtığı davada mahkemeden flaş karar çıktı. Yapılan iş birliği protokolünün iptali istemiyle İstanbul 8. İdare Mahkemesinde 2018'de açılan dava Red kararı ile sonuçlandı.


Konuyla alakalı edinilen son dakika bilgiye göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise usule yönelik ehliyet yönünden, esasa yönelik de hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddedilmesini istedi. İstanbul 8. İdare Mahkemesi, protokolün iptali istemiyle açılan davayı oy birliğiyle reddetti. 

 Emlak Konut GYO paydaş kabul edildi!

TOKİ'nin bağlı iştiraki olan özel hukuk tüzel kişiliğini haiz Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi'nin de belirlenen bu amaç ve kapsamda proje finansmanı teminine yönelik olarak paydaş belirlenmesinde kamu yararı ölçütü içinde hukuka aykırılık görülmediği ifade edildi.

Açıklanan Mahkeme kararında, "Kaldı ki yürütülen süreçlerde meydana gelebilecek herhangi bir aykırılığın söz konusu olması halinde de menfaatleri ihlal edilenler yönünden davaya konu edilebileceği açıktır." ifadelerine yer verildi.

Protokol konusunun tüm uluslararası sözleşmelere, Anayasa'ya ve hukuka aykırı olduğu, tarım alanlarının ve karasal ekosistemin geri dönülemez şekilde bozulacağı yönündeki itiraz da mahkemece kabul görmediği gelen son dakika haberleri arasında.

YORUMLAR

  • 0 Yorum