Kanal İstanbul temeli ne zaman atılacak? Kanal İstanbul tamamlandığında böyle olacak!

Milyonların merakla beklediği Kanal İstanbul projesinin ilk gerçek çizim görsellerini paylaşan Bakan Karaismailoğlu, temel atma sürecinin devam ettiğini söyledi ve o aya işaret etti.

Kanal İstanbul temeli ne zaman atılacak? Kanal İstanbul tamamlandığında böyle olacak!
Editör: Hakan A.
22 Mayıs 2021 - 18:37
Türkiye'nin Çılgın Projesi, Kanal İstanbul ile alakalı her yeni gün farklı bir gelişme yaşanıyor. Bakan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul temel atılması kapsamında sürecin işlediğini söylerken gelecek ay'a işaret etti. Bakan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesine ilişkin tamamlanmış görselleri kamuoyu ile paylaştı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 22 Mayıs 2021 - İstanbul


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Çılgın Proje" olarak nitelendirdiği Kanal İstanbul projesinde geri planda önemli hazırlıklar sürüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, NTV ekranlarında katıldığı programda Kanal İstanbbul hakkında önemli gelişmeleri duyurdu. Bakan Karaismailoğlu merak edilen Kanal İstanbul projesine ilişkin tamamlandığında nasıl olacak sorusuna ilişkin ilk görsellerini paylaştı.

Bir yandan CHP'li çevrelerce engellenmesi için her türlü çalışma yürütülen, diğer taraftan AK Parti tarafından yapılması için tüm çalışmaların Bakanlıklar nezdinde, Uluslararası çapta sürdürülen Kanal İstanbul için geri sayım sürüyor. 


kanal istanbul böyle olacak

HAZİRAN'DA KANAL İSTANBUL TEMELLERİ ATILACAK

Katıldığı TV programında Kanal İstanbul ile alakalı ayrıntılara değinen Bakan Karaismailoğlu, "Kanal İstanbul projesiyle Türkiye lojistik üst olacak. Haziran itibari ile projemize başlamış olacağız. Bizim 10 yıldan sonra Kanal İstanbul'a ciddi bir şekilde ihtiyacımız olacak. Gemilerin bekleme süreleri uzayacak, bunların bekleme maliyetleri lojistik maliyetleri düşünüldüğünde Kanal İstanbul'dan geçmek daha avantajlı olacak. 5 yılda bitirmeyi planlıyoruz. Sazlıdere Barajı İstanbul'un su ihtiyacının 2,9'unu karşılıyor. Yapılan barajlarla kayıptan daha fazla su ihtiyacı yaratılacak. Güzergah üzerinde orman alanı bulunmamaktadır" dedi.
 
25 BİN GEMİ GEÇİYOR

Karaismailoğlu, İstanbul Boğazı'ndan geçen gemiler ile alakalı olarak, "Avrasya'nın tam merkezindeyiz. Geçtiğimiz günlerde Süveyş Kanalı'nda bir kaza oldu, kanal kapandı. Bir günlük maliyeti 9 milyar dolar. Lojistik koridorlar artıyor. Denizden taşımacılığın oranı her yıl artıyor. Bugün İstanbul'da güvenli geçmesi gereken gemi sayısı 25 bin; ama biz arkadaşlarımızla birlikte 43 bin gemiyi güvenli olarak geçirmeye çalışıyoruz. Bu yıllar boyunca artacak ve ileride yetmeyecek" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum