Kanal İstanbul temelleri için Bakan Kurum resmi tarihi verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul projesi hakkında flaş açıklama ile 2021 yılının ilk yarısını işaret ederek, "Bu yılın ilk yarısında temelleri atılır diye düşünüyorum" dedi.

Kanal İstanbul temelleri için Bakan Kurum resmi tarihi verdi
Editör: Hakan A.
02 Ocak 2021 - 10:11
Milyonların beklediği, Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi kanal projesinde yeni bir adım atılıyor. 2021 yılı ilk çeyreğinde Kanal İstanbul için harekete geçiliyor. Dünya üzerinde büyük ses getiren dev kanal projesinde resmen geri sayım başlamış durumda. Resmi açıklama ise Bakan Kurum'dan geldi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 2 Ocak 2021 - İstanbul 


Türkiye için büyük öneme sahip, dünya üzerinde yankı uyandıran, CHP'li pek çok ismin itiraz ve engelleme çalışmalarına rağmen Kanal İstanbul çalışmaları yeni yıl 2021 ile birlikte büyük hız kazanacak.  Karadeniz ile Marmara Denizi bir kez daha boğaz hattı dışında birleştirecek, Boğaz hattında ise tamamen güvenli kılacak Kanal İstanbul için geri sayıma geçildi. Yavaş yavaş İstanbul'un Dünya'nın en önemli kanal projesinde geri sayım başlıyor. Bu kapsamda adım adım aşamalar tek tek geçilmeye devam ediyor. Son olarak Bakan Kurum çok önemli açıklamalarda bulunarak 2021 yılı için müjdeli haberleri paylaştı.

Tüm itirazlar, tüm taş koymalara rağmen Kanal İstanbul projesi için takvimi belli olmaya başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul projesi ile alakalı çok kritik bilgileri paylaştı. 

ÇED SÜRECİ TAMAMLANDI

Bakan Murat Kurum, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu üyeleriyle gerçekleştirdiği yeni yıl toplantısında yaptığı açıklamasında, “Cumhuriyet tarihimizin en büyük dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz. İstanbul Boğazını koruyacak, millet bahçeleriyle, ekolojik koridorlarıyla Türkiye’nin en çevreci şehircilik projesi olacak. Yüzde 52’sini yeşil alanlara, sosyal donatılara ayırdığımız projenin ÇED süreci üniversitelerin, görüşlerini alarak tamamladık. Üç etapta çevre düzeni planlarımızı onayladık” dedi.

KANAL İSTANBUL İHALE SÜRECİ PLANLAMALARI TAMAMLANDI

Bakan Kurum, “Ocak ayı itibariyle planlarımızı askıya çıkaracağız. 2021 yılı Kanal İstanbul’un başladığı ve hızlı bir şekilde yapılacağı bir yıl olacaktır. Artık son noktaya gelindi. Planları askıya çıkaracağız, onlar da (Ulaştırma Bakanlığı) ihale sürecini eşzamanlı başlatacaklar. Kanal İstanbul’da kararlıyız. Ülkemize, İstanbul’umuza yakışacak bir proje olması, çevrenin korunması, doğal kaynakların zarar görmemesi, İstanbul Boğazı’ndaki tehlikenin ortadan kaldırılması adına çalışmalarımızı detaylı yapıyoruz. Bu yılın ilk yarısında temelleri atılır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum