Reklamı Geç
Kanal İstanbul’un her iki yakasına 100 bin yeni konut

Kanal İstanbul'un her iki yakasına 100 bin yeni konut

Kanal İstanbul projesi kapsamında önemli ayrıntılar gün yüzüne çıkmaya başlarken, İkinci Haliç, 100 bin yeni konut, bungalov evleri gibi ayrıntılar ve önemli gelişmeler haberimizde.

17 Kasım 2016 - 10:58 - Güncelleme: 16 Mart 2017 - 22:57

Dünyayı ürküten Kanal İstanbul projesi, Türkiye'nin yapısal anlamda yeni yerleşim birimlerinin ve yeni bir siluet kazandırmasın planlaması devam ederken, bazı bilgiler gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tanıtımını yaptığı, güzergah çalışmalarının bir kez iptal edildiği, yenisinin hazırlandığı Kanal İstanbul projesinde flaş gelişmeler yaşanıy. Proje aşamasında, planların yapılmaya devam ettiği Kanal İstanbul şehre büyük değer kazandıracak, yeni sitihdam alanları oluşturacak. Bu kapsamda planlamalar eklenen yeni gelişmeler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Kanal İstanbul güzergah belirleme çalışmalarının yanısıra, finansman modeli oluşturulması için çalışmalarına devam eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düğmeye bastı. Tüm çalışmalarda hızlanma yaşanıyor.

100 bin ölçekli ve 5 bin ölçekli yeni imar planlarının hazırlanma aşamasında olunduğu, Panama ve Hollanda'da bulunan kanllarda özel olarak incelemeler ve araştırmaların yapıldığı, Kanal İstanbul projesi için en uygun modellerin belirlenmesine devam edildiği gelen son dakika haberler arasında.

100 Bin Yeni Konut!

500 Bin'den fazla insanın yaşayacağı, Kanal İstanbul güzergahı boyunca yapımı planlanan çok sayıda proje olduğu ifade edilirken, kanal çevresinde 100 bin yeni konut yapılacağı, Haliç benzeri bir oluşumun gündemde olduğu 6 köprü'nün olacağı kaydedildi. Konuya ilişkin son bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından daha önceden 1 Milyon nüfuslu iki yeni şehir yapımı gündemdeyken, son talimatlar kapsamında nüfusun düşürüldüğü ve akabinde bu bölgede yaşayacak nüfus için oluşturulması planlanan spor ve kültür alanları, alışveriş ve fuar merkezleri için çalışmaların devam ettiği bildirildi. Aynı kapsamda Terkoz gölü ve çevresinde turizm odaklı olacağı belirtilen bir de bungalov tipi evlerle doğa turizmi gündemde.

Kanal İstanubl güzergahı boyunca kenarından yol geçirilmesi sonrasında 100’er metre boşlukların bulunacağı, alçak katlı yapılardan başlayıp kat sayısı beşe kadar çıkan binaların bölgelerde inşa edileceği, Kanalın her iki yakasında iki tane kent merkezi olacağı ve O merkezlerde 10 kata kadar binalarn inşaatına izin verileceği belirtiliyor.

Kanal İstanbul ile alakalı süreç işlemeye devam ederken, 2017 için oldukça büyük bir hazırlığın yapıldığı, bir çok çalışmanın 2017'de tamamlanarak hayata geçirilmesi için gerekli işlemlerin yapılacağı ifade ediliyor. Temel atılması konusunda henüz net bir tarih bulunmuyor.

Kaynak : Habertürk

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..