Reklamı Geç
Kar İstanbul’a ne zaman yağacak?

Kar İstanbul'a ne zaman yağacak?

Bolu, Ankara derken, Kar İstanbul'a geliyor. Peki İstanbul'a ilk kar ne zaman yağacak? Son meteroloji bilgileri ve hava durumu raporu belli oldu.

16 Kasım 2016 - 17:05

Kar bekleyen İstanbullu biraz daha sabredecek. Kar yağışının Aralık ayını bulabileceğini söyleyen, Orhan Şen hava durumunu değerlendirdi.

İstanbul’a kar ne zaman yağacak sorusunun cevabını İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen verdi. Son veriler ışığında İstanbullunun beklediği kar geliyor mu, yağacak mı? İşte o sorunun cevabı.

İstanbullunun, özellikle öğrencilerin kar beklentisine cevap geldi iki gündür devam eden soğuk havanın etkisini kaybedeceğini belirterek, Prof. Dr. Orhan Şen tarafından yapılan açıklamaya göre, "Geçici bir soğuma yaşanıyor. Batı bölgelerde yarından itibaren sıcaklıklarda ciddi artış bekliyoruz. Buna göre söz konusu yerlerde sıcaklık tekrar mevsim normallerinin üzerine çıkıyor" ifadelerini kullanırken, son bilgilere göre "Aralık ayına kadar özellikle İstanbul'da kar yağışı  beklenmiyor." dedi.

Hava sıcaklıklarına değinen Şen açıklamasında, "son aylarda sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini, bu durumun bir müddet daha süreceği"nin altını çizdi.
 
Ankara ve Bolu'da kar yağışı...

Başta Bolu olmak üzere, Başkent Ankara'da sabahın erken saatlerinden itibaren kar yağışı etkili oldu. Kar, ara ara kent merkezinde de serpiştirmesiyle yüksek yerler karla kaplandı. Trafiğin aktığı yollarda zeminde kar etkili olmadı, tutmadı. Kar yağışı, TEM ve D-100 Karayolu'nun Bolu Dağı geçişinde ise ulaşımı olumsuz etkiledi. Yol kenarları, yeşil alanlar beyaz örtüyle kaplandı. Bölgede kar kalınlığı yer yer 10 santime ulaştı. Karayolları ekipleri kar temizleme ve tuzlama çalışması yaparken, yollarda don ve gizli buzlanma olabileceği konusunda vatandaşlar uyarılıyor. 

Yaşanan Kar yağışı nedeniyle ulaşım yavaşlasa da aksama yaşanmadı. Sürücüler, elektronik ve ışıklı tabelalar ile yavaş gitmeleri konusunda uyarıldı. Trafik ekipleri de güzergahta önlemlerini artırdığı gelen son dakika haberleri arasında.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..