Kar yağışı İstanbul'da barajları nasıl etkiledi, işte güncel baraj doluluk oranları...

İstanbul'a son aylarda kuraklık nedeniyle alarm veren barajlar ne kadar dolu, kar yağışı barajları nasıl etkiledi? İşte İSKİ'nin güncel baraj doluluk rakamları...

Kar yağışı İstanbul'da barajları nasıl etkiledi, işte güncel baraj doluluk oranları...
Editör: Hakan A.
18 Ocak 2021 - 08:21
Kar yağışı Pazartesi sabahı hızını arttırırken, alarm veren şehrin su kaynakları yağışlardan nasıl etkilendi sorusunu soran İstanbullular barajların son durumunu merak ediyor. İSKİ, İstanbul'da mevcut baraj doluluk oranlarını açıkladı. Peki son yağışlar barajları olumlu etkiledi mi?

İSKİ, İstanbul baraj doluluk oranlarını her yeni gün duyururken, hafta sonlarında kısıtlama süreci devam ediyor. Vatandaş evlerinde, suyu tasarruflu kullanmak için çaba sarfederken, barajların dolması için son yağışların ne kadar etkili olduğunu merak ediyor.

Kar yağışı öncesinde İstanbul'da barajlar, az da olsa yağan yağmur nedeniyle seviyeler yükselmeye başladı. Kar yağışı ise adeta İstanbulun su sorununa çare olmuş durumda. Havaların soğuması şehrin baraj göllerinde seviyelerin artmaya başlaması vatandaşı sevindirdi.

Son haftalarda İstanbul'da en fazla merak edilen konuların başında İSKİ tarafından her gün ölçümlenerek duyurulan barajlar oldu. Barajlarda yaşanan su kayıpları İstanbulluyu düşündürüyordu. İmdada ise yağmur ve peşinden kar geldi. Yağmurlar ve kar yağışı İstanbul barajlarını hareket ettirdi. Baraj seviyeleri yükselmeye devame diyor.

Peki Pazartesi sabahı itibariyle hafta sonu boyunca ölçümlenen İstanbul barajları ne durumda? İşte gün gün İSKİ tarafından paylaşılan baraj doluluk oranları.

14 Ocak itibariyle İstanbul'da baraj seviyeleri...
 
  • 16 Ocak 2021 tarihinde İstanbul'a verilen su miktarı: 2 milyon 682 bin metreküp
  • 17 Ocak 2021 tarihi itibariyle içme suyu kaynaklarımızın doluluk oranı: %29,48
 
  • 15 Ocak 2021 tarihinde İstanbul'a verilen su miktarı: 2 milyon 635 bin metreküp
  • 16 Ocak 2021 tarihi itibariyle içme suyu kaynaklarımızın doluluk oranı: %28,66
 
  • 14 Ocak 2021 tarihinde İstanbul'a verilen su miktarı: 2 milyon 665 bin metreküp
  • 15 Ocak 2021 tarihi itibariyle içme suyu kaynaklarımızın doluluk oranı: %28,03

YORUMLAR

  • 0 Yorum