Karadeniz doğalgazı Zonguldak Filyos'tan karaya çıkacak

Türkiye'nin Karadeniz'de bulduğu dev doğalgaz rezervleri neren karaya çıkarılacak açıklandı.

Karadeniz doğalgazı Zonguldak Filyos'tan karaya çıkacak
Editör: Hakan A.
02 Ocak 2021 - 09:50 - Güncelleme: 02 Ocak 2021 - 09:51
Türkiye Cumhuriyeti enerjide gerçekleştirdiği dev hamleler arasında yer alan Karadeniz'de keşfedilen büyük doğalgaz rezervlerinin bereden karaya çıkarılacağı belli oldu. Türkiye için büyük öneme sahip rekor seviyede tespit edilen doğalgaz rezervi için Fatih sondaj gemisi sondaj çalışmalarını sürdürürken, diğer taraftan çıkarılacak doğalgazın nereden karaya çıkacağı resmi olarak duyuruldu.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 2 Ocak 2021 - İstanbul


Konuyla alakalı açıklamada bulunan Bakan Dönmez, Karadeniz'de çıkartılacak doğalgaz rezervlerine dair yaptığı açıklamasında Ülkede ekonomik faaliyetlerin devam ettiğini, yılın ülkenin geleceğine olan güveni pekiştiren en iyi haberini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Karadeniz gaz rezervleri ile Türk insanına verilmişti. Zonguldak açıklarında keşfedilen 405 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin ülke açısından ve stratejik bakımdan çok önemli bir keşif olarak Dünya genelinde büyük ilgi görmüştü. Zonguldak ilinde büyük heyecana neden olmuştu.

Doğal gaz rezervinin karaya çıkarılması noktasında keşfin yapıldığı ilk günden itibaren bir iki alternatif üzerinde durulduğu ifade edilirken, Zonguldak'ın ve Filyos limanı üzerinden karayla buluşturulacak olan dev doğalgaz rezervi buradan tüm Türkiye ve Dünya'ya dağıtılabilecek dev tesis ve diğer önemli çalışmaların hızlandığı gelen son dakika haberleri arasında. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Sadece 2020’de devreye aldığımız yenilenebilir kurulu gücümüzle, Avrupa’da 21 ülkenin toplam yenilenebilir kurulu gücünü geride bıraktık. Filyos, Türkiye’nin yeni enerji üssü olacak. Fatih’in keşfettiği 405 milyar metreküplük doğal gaz rezervimiz Filyos’ta karaya çıkacak ve buradan ana şebekeye bağlanacak” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum