Katar şirketleri Türkiye yatırımlarını artırabilir

Katar şirketleri Türkiye yatırımlarını artırabilir

Türkiye'de başta inşaat olmak üzere, bankacılıktan pek çok alana şirketleri ve yatırımları bulunan Katar gündem olmaya devam ederken, ülkenin yaşadığı bu olumsuz dönemde yatırımlarını daha fazla Türkiye'ye kaydırabileceği ifade ediliyor.

10 Haziran 2017 - 13:06

Şu sıralar ABD'nin ortadoğu ziyareti sonrasında, Körfez ülkeleri tarafından amborgaya tabii tutulan Dünya'nın en zengin ülkelerinden Katar ile yaşanan sorun başta müslüman coğrafya olmak üzere Dünya'nın en fazla konuşulan haberleri arasında. Türkiye'de ise bu durum oldukça yakından takip ediliyor. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 10 Haziran 2017 - İstanbul

Katar'a uygulanan ambargo uygulaması ile her alanda sıkıştırılmaya çalışılan doğalgaz zengini ülke, Türkiye'deki yatırımları merak konusu. Pek çok alanda yatırım için şirket kuran Katarlı şirketler, başta inşaat olmak üzere, bankacılık, medya, dijital alan gibi pek çok sektör için yatırımlarını sürdürüyor.

Katarlı şirketlere ilişkin en son bakanlık verileri kapsamında, Türkiye'ye doğrudan yatırımda bulunan 19. ülke konumunda olan Katar son iki yılda alanlarını geliştirmeye başladığı bildirildi. Türkiye Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Doğrudan Yatırım verilerine göre 2002 yılından 2017 Mart ayına kadar Katar’dan Türkiye’ye 1 milyar 506 milyon dolarlık doğrudan yatırım aldığı kaydedildi.

En devasa yatırımlar olarak Katarlı şirketleri Finansbank'ın satılmasıyla dikkat çekti. QNB Finansbank olarak dev yatırıma başlayan Katarlı şirketlerden bir diğeri ise A Bank'ı satın almasıyla Türkiye'de yatırımlar bir anda katlanarak gelmeye başladı. Türkiye'nin en büyük dijital yayın platformu Digiturk'ü satın alan Katarlı beIN medya grubu platformu daha kullanılabilir hale getirmesiyle öne çıkıyor.

Bunun dışında dikkat çeken yatırımlar arasında Boyner'den BMC'ye kadar pek çok şirket bulunuyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri arasındaki samimi sıcaklık Katarlı şirketlerin Türkiye yatırımlarında, devaa fonların ülkeye girmesinde en büyük rol olarak görülüyor. Bu bakımdan her ülkeye samimi davranan Türkiye Katar konusunda biraz daha fazla yakınlık hissederek ülkeyi bu kritik dönemde yanlız bıramamak, elinden geleni yapmak için dostluğunu yakından gösteriyor.

2016 ve 2017'de kurulan şirket sayılarında ise adeta patlama yaşandığı seneler olarak dikkatleri çekiyor. Yeni Akit gazetesinde yer alan önemi liste ise şöyle;

katar türkiye yatırımları

katar