Katma değeri yüksek yatırım yapanlara 20 milyarlık yatırım desteği

Bakan Albayrak tarafından açıklanan ve katma değeri yüksek ürünleri üreten şirketlere sağlanacak 20 Milyar tutarında yatırım desteği ile alakalı ayrıntılar belli olmaya başladı.

Katma değeri yüksek yatırım yapanlara 20 milyarlık yatırım desteği
Editör: Hakan A.
09 Haziran 2020 - 09:30
Koronavirüs sonrası her alan normalleşme adımları atılmaya devam ederken, Hükümet destekli yeni bir yatırım kredi destek paketi başlatıldı. İlk aşamasında Kalkınma ve Yatırım Bankası aracılığıyla kullandırılacak yeni kredi paketi sayesinde, istihdamı arttıran, cari dengeye katkıda bulunan ve katma değeri yüksek üretim yapanlara sabit faizli Türk Lirası cinsi olarak kullandırılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından duyurulan, ithalatı azaltıp ihracatı arttıracak yatırımları desteklemesi öngörülen, 20 milyarlık yatırım destek paketi ayrıntıları netleşmeye başladı. Merkez Bankası ile işbirliği içerisinde 10 yıla kadar vadeli Yatırıma Destek TL kredisi  ile birlikte özellikle Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda, ithalatı azaltan ve ihracatı destekleyen, dışa bağımlılığı ve cari açığı azaltan, istihdamı arttıran, verimliliği ve katma değeri yüksek üretim yapan yatırım ve projelerine destekler sağlanmış olacak.

Kalkınma ve Yatırım Bankası, Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi kapsamında 10 yıl vadeli Yatırıma destek TL kredisi, Merkez Bankası’nın (MB) belirlediği güncel politika faiz oranına endeksli dünden geçerli olmak üzere yüzde 7.75 faiz oranıyla verilecek.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, 'Merkez Bankası’nın (MB) açıkladığı 20 milyar lira büyüklüğündeki ‘Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi’ ile firmalarımıza 10 yıl vadeli 400 milyon liraya kadar yatırım desteği sağlanacak. İlk aşamada Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasında önemli rol üstlenen Kalkınma ve Yatırım Bankası aracılığıyla kullandırılacak kredi, istihdamı arttıran, cari dengeye katkıda bulunan ve katma değeri yüksek üretim yapanlara sabit faizli Türk Lirası cinsi olarak sunulacak' ifadelerini kullandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum