Kayseri'de Melikgazi ve Pınarbaşı'nda bazı alanlar için Bakanlık'tan flaş karar

Kayseri ilinde Bakanlık tarafından iki ilçede yer alan bazı alanlar ile alakalı kesin karar verildi. İşte Melikgazi ve Pınarbaşı ile alakalı alınan son dakika karın ayrıntıları.

Kayseri'de Melikgazi ve Pınarbaşı'nda bazı alanlar için Bakanlık'tan flaş karar
Editör: Hakan A.
24 Kasım 2020 - 09:00
Türkiye'nin tamamında 81 il genelinde Bakanlık tarafıdnan yapılan hassas çalışmalar sonucunda, yürütülen pek çok kritik öneme sahip çalışmalar arasında bulunan, çok sayıda alanı kapsayan doğal sit ve koruma alanlarının belirlenmesi ile alakalı olarak Kayseri için yeni kararlar alındı. O kararlardan biri Kayseri'de 2 ilçeyi kapsayanbazı alanlar için yeni flaş karar alınarak yürürlüğe sokuldu. Bakanlık tam korunacak alanlar listesine Kayseri ilinde Pınarbaşı ve Melikgazi ilçelerinde yer alan çok sayıda alan hakkında yeni kararlar verilerek resmi gazete'de yayınlandı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 24 Kasım 2020 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Kayseri Pınarbaşı ve Melikgazi ilçesi sınırlarında bulunan bazı yerlerin kesin korunmasına ilişkin önemli bir kararı bugün Resmi Gazete'de yayınladı. Peki hangi yerler kesin korunacak alanlar olarak açıklandı? İşte Kayseri'de koruma kararı alınan o yerlerin ve kararın detayları.

Kayseri ili, Pınarbaşı ilçesi, Zamantı Irmağı Kaynağı Doğal Sit Alanının,  Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı kısımları Bakanlık Makamının 13.11.2020 tarihli ve 242206  sayılı olur'u ile Doğal Sit-Kesin Korunacak Hassas Alan kısımlarına dair tescil işlemleri devam ediyor.


Kayseri Pınarbaşı ilçesi sınırları içinde ilan edilen yeni alanların krokisi ile kararın ayrıntıları ise altta incelenebilir.

kayseri pınarbaşı zamantı ırmağı kararı 24 kasım 2020

DEREBAHÇE KANYONU HAKKINDA KARAR

- Bir diğer önemli karar ise, yine Kayseri ili Melikgazi ilçesi sınırları içinde bulunan Derebahçe Kanyonu Doğal Sit Alanı hakkında verildi. Bakanlık Makamının 13.11.2020 tarihli ve 242192 sayılı olur'u ile bölgenin Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı ilan edilmesi kararı alındı.

Kayseri Melikgazi Derebahçe Kanyonu hakkında alınan karara dair krokiyi alttan inceleyebilirsiniz.

Kayseri Melikgazi Derebahçe Kanyonu hakkında karar 24 kasım 2020

ENGİR GÖLÜ HAKKINDA KARAR

- Kayseri Melikgazi ilçesi ile alakalı son karar ise Engir Gölü Doğal Sit Alanı ile alakalı verilen karar oldu. Engir Gölü Doğal Sit Alanının Doğal Sit Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı kısımları Bakanlık tarafından alınan kararla 13.11.2020 ve 242201 sayılı olur'u ile tescil edilmiş olup, Doğal Sit-Keisn korunacak Hassas Alan olarak tescil işlemlerinin devame ttiği bildirildi.

Kararda yer alan Engir Gölü ile alakalı kroki altta yer almaktadır.

kayseri melikgazi Engir Gölü Doğal Sit Alanı hakkında karar 24 kasım 2020

YORUMLAR

  • 0 Yorum