KDV ve Tapu Harcı İndirimi Uzadı

Vatandaşların merak ettiği konutta tapu harcı indirimi ve KDV indirimi uzatıldı. Karar bugün ki resmi gazetede yayımlandı. Ne zamana kadar indirimler geçerli olacak? 31 Mart'ta sona erecek tapu harcı indirini ve KDV indirimi hangi tarihe kadar uzatıldı?

KDV ve Tapu Harcı İndirimi Uzadı
Editör: Hakan A.
21 Mart 2019 - 10:46 - Güncelleme: 21 Mart 2019 - 10:49

31 Mart'ta sona erecek tapu harcı indirimi Cumhurbaşkanı kararı ile uzatıldı. Vatandaşlar tarafından da merakla beklenen tapu harcı indiriminin yanı sıra ÖTV ve KDV indimi de Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldı. Karar bugün kü resmi gazetede yayınlandı.

Gayrimenkul alım satım işlemlerinde ödene tapu harcı alıcı ve satıcıdan toplamda yüzde 4 alınıyor. Geçen yıl yapılan tapu harcı indirimi ile bu oran yüzde 3 olmuştu. 31 Mart'ta bitmesi beklenen tapu harcı indirimi bugün kü resmi gazetede Cumhurbaşkanı kararı ile Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldı.

Tapu harcı indirimi 500 bin liralık bir konut veya işyerinin alım satımında normalde yüzde 4'e göre hesaplandığında toplamda 20 bin lira olması gerekirken resmi ve geçici indirim ile 15 bin lira ödeniyor. Alıcı ve satıcı 5 bin lira kar elde etmiş oluyor.

Bugün resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile konut alımında KDV, yüzde 18'den yüzde 8'e indirimi tapu harcı ile beraber Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldı


YORUMLAR

  • 0 Yorum