Kentsel Dönüşüm en eski ilçelerden başlayacak

Erdoğan Bayraktar Kentsel dönüşüm Bu ilçeler başta olmak üzere ve Türkiye'de de büyük şehirlerden başlamak üzere, dalga dalga devam edecek

Kentsel Dönüşüm en eski ilçelerden başlayacak
Editör: Hakan A.
27 Kasım 2011 - 15:11

Kentsel Dönüşüm, İstanbul'un en eski ilçelerinden başlayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Marmara depreminin Türkiye için dönüm noktası olduğunu belirterek, "Ancak Van depremi bizim nasırımıza basmıştır. Yasa taslağını hazırladık ve Başbakanlık'a takdim ettik. İnşallah bunu çıkarırız. Ben bu işi beceririm ya da beceremem. Ama ben bu işin hastasıyım, titiz ve çalışkan birisiyim." dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını cevaplandıran Bayraktar, kentsel dönüşüme yıkılmayı bekleyen binalardan başlayacaklarını söyledi. Bayraktar, "İstanbul'da en eski ilçeler, Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Büyükçekmece. Anadolu yakasında da bazı ilçeler var. Bu ilçeler başta olmak üzere ve Türkiye'de de büyük şehirlerden başlamak üzere, dalga dalga devam edecek." şeklinde konuştu. Bayraktar, bu çalışmaların beş, on, yirmi sene gibi periyotlar halinde devam edeceğini ifade etti. Bayraktar'ın verdiği bilgiye göre, afet riski altındaki alanların dönüşümüne dair çıkarılacak olan yasada şehir zikredilmeyecek. Bölge ve il bazında Bakanlar Kurulu'ndan, ama parsel ve bina bazında bakan yetkisiyle yerler tespit edilecek. Ayakta duramayacak durumdaki binaların yıkılmasında, mülkiyettekilerin 3'te ikisinin rızası alınacak. Diğer binalarda ise nitelikli çoğunluğun 'olur'u alınacak. Bakan Bayraktar, Türkiye'de artık herkesin kentsel dönüşüm istediğini, ancak bu iş yapılırken ranttan uzak durulmasını arzu ettiğini belirterek, 162 bölgede kentsel dönüşüm için adım attıklarını, bu işe hiçbir zaman siyasi düşünceyle yaklaşmadıklarını söyledi.

Yabancılara mülk satışına ilişkin soruları cevaplandıran Bayraktar, "Türkiye'nin menfaatleri korunmak suretiyle ve stratejik önemi haiz yerlerde satış yapmamak şartıyla ve bir ilçede en fazla o ilçenin yüzölçümünün yüzde 10'una varıncaya kadar... Daha bunlar netleşmedi, bunları tartışacağız." diye konuştu. Orman vasfını kaybetmiş 2B arazileri konusuna değinen Bayraktar, "Yerin durumuna göre vatandaşı istifade ettiren, vatandaşın mutlu olacağı bir bedel üzerinden vereceğiz." ifadesini kullandı.

Kaynak : Zaman

YORUMLAR

  • 0 Yorum