Kentsel dönüşüm projelerine sigorta garantisi

Yıllardır süren ve Fikirtepe başta olmak üzere pek çok sorunla karşılaşılan Kentsel dönüşüm projelerine sigorta garantisi için düğmeye basıldı. Yeni kanun teklifi meclise yollandı. Kanun teklifinde müteahhitler 9 grupta sınıflandırılacak, çapının üzerinde iş inşaat yapamayacak...

Kentsel dönüşüm projelerine sigorta garantisi
Editör: Hakan A.
15 Kasım 2018 - 13:13

İnşaat ve gayrienkul sektörünü yakından ilgilendiren güncellemeler ve yeni kanun teklifi için düğmeye basılmış durumda. Çevre ve Şehircilik bakanlığı, başta kentsel dönüşüm kanunu olmak üzere, inşaat sektörünün önemli sorunları ile alakalı düzenlemeye gidiyor. Bina tamamlama sigortası gibi önemli düzenlemeleri içerecek kanun maddelerine ilişkin taslak meclise yollandığı bildirildi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 15 Kasım 2018 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından inşaat sektörüne yönelik oldukça önemli düzenlemeleri içeren bazı kanun maddelerininde değişikliğe ve yeniliğe gidiyor. 

 Bakanlık tarafından hazırlanan kanun teklifi kapsamında yeni dönemde bundan sonra her müteahhit firma istediği işi yapamayacak. İnşaat firmalarının mali ve diğer güçleri kontrol edilmesi sonrasında yeterliliği ele alınarak ayrı ayrı sınıflandırılması sağlanacak. Her firma sınıfının izin verdiği çap ve büyüklükte iş yapabilecek. Çapı yetmeyen müteahhit sınıfı kadar iş yapabilecek. Kanun telifinde konuyla ilgili tanım ise “Yetki sahibi müteahhitler, yeterliklikleri dikkate alınarak, 9 sınıfta gruplandırılacak, üstelenebilecekleri işler de yeterliliklerle uyumlu olarak tanımlanacak” ifadelerine yer verildi.Meclise gönderilen kanun taslağı içerisinde en önemli konular arasında ise Kentsel dönüşüm ruhsatları yer alıyor. Kentsel dönüşüm projelerinde yaşanan sorunları minimuma çekmek, müteahhit ile mal sahipleri arasında güveni korumak amacıyla bina tamamlama sigortası için bu kez düğmeye basılıyor. Yeni dönemde müteahhit firmalardan dönüşüm projeleri için ‘bina tamamlama sigortası ya da teminat’ şartı getirilmesi öngörülüyor. Bu düzenleme ile müteahhitin işi bitirememesi durumunda sigorta devreye girerek vatandaşın koruyucusu olmuş olacak. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum