Kentsel dönüşüm yönetmelik değişikliği İstanbul’u nasıl...

Kentsel dönüşüm yönetmelik değişikliği İstanbul'u nasıl etkiler?

7 milyondan fazla binanın yenileneceği İstanbul ve ilçelerinde hızla süren kentsel dönüşüm çalışmalarında yapılan son değişikliklerde öne çıkanları Dartes Mühendislik'ten Şahlıoğlu değerlendirdi.

07 Kasım 2016 - 14:08

Milyonlarca binanın kentsel dönüşümle yenilenmesine ülke genelinde devam edilirken, eksiklikler Bakanlık eliyle giderilmeye çalışılıyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 7 Kasım 2016 - İstanbul

İstanbul'da milyonlarca binadan 7 milyondan fazla konutun yenileneceği kentsel dönüşüm kapsamında son yapılan değişiklikler vatandaşa ve müteahhit tarafına nasıl yansıyacağı büyük merak konusu.

Kentsel dönüşüm çalışmalarında İstanbul'da önemli hizmetler veren Dartes Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Şahlıoğlu konuyla alakalı değerlendirmelerde bulundu. Şahlıoğlu, 27.10.2016 tarihinde yayınlanan yönetmelik ile riskli yapı olarak tespit edil diğini hatırlatarak "2/3 çoğunluğu elde etmiş ve bir müteahhit ile anlaşma sağlayan binalar; anlaşmaya yanaşmayan 1/3 e 15 günlük süre verdikten sonra bakanlığa satış için başvurabilecekler. Ayrıca bu süre devam ederken parsellerinde varsa yola terk, yoldan ihdas veya tevhid ve ifraz gibi tapuda yapılan işlemleride 2/3 çoğunlukla sonlandırabilecekler." dedi.

Yönetmelikle geri gelen en önemli değişiklerden biriside maliklerin sadece oturdukları yerdeki mülklerinden kira yardımı almaları olmadığını vurgulayan Şahlıoğlu, "Riskli yapı ilan edilmiş tüm mülklerinden kira yardımı alabilmeleri." olduğunu söyledi.

Yönetmeliğin getirdiği 2/3 ile yeniden yapmaya ibaresini belediyelerin nasıl yorumlayacağı, bu çoğunlukla ruhsat verilip verilmeyeceği de bir muamma olarak devam etmekte olduğunun altını çizen Şahlıoğlu, "Özellikle müteahhit ile kat karşılığı sözleşmesi imzalayan malikler onaylı proje üzerinden imza atmak istiyorlar fakat belediyeler mutlak birlik olmadan ruhsat vermiyorlardı. Son olarak müteahhitlere kötü haber olarak yönetmeliğin belediye harç ve ücretlerinden muafiyeti kaldırması görülebilir.Özellikle otopark harçları geçmişte baya bir can sıkıcı meblağlardaydı.Bununla ilgili olarak da belediyelerin nasıl uygulamalar yapacağını zaman gösterecektir. Kısacası bu yönetmelik değişikliği olumlu olarak gözükse de uygulamaları doğru olarak yapılmazsa yine insanları mağdur edebilir. Bekleyip görelim." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..