Kentsel dönüşümde 20 yıl vadeyle ev satılacak

Vatandaşın maddi imkanı yoksa rezerv olarak 20 yıl vadelerle ve faizsiz sabit taksitler ile vermek şartıyla bunları ev sahibi yapmak hususunda çok ciddi adımlarımız var

Kentsel dönüşümde 20 yıl vadeyle ev satılacak
Editör: Hakan A.
19 Ocak 2012 - 10:45

Kentsel dönüşümde 20 yıl vadeyle ev satılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle müteahhitlerin 72 milyar lira KDV ödeyeceğini belirterek, bu paranın da ekonomiye can vereceğini ve işsizliğin azaltılacağını söyledi.

KENTSEL dönüşüm projeleri, hem vatandaşı depdem riskinden koruyacak hem de ekonomiyi canlandıran önemli etken olacak. Dönüşüm projeleri için müteahhitlearin ödeyeceği 72 milyar liralık KDV, ekonomiye kazandırılacak ve milletin cebine girecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümün inşaat yapılırken, ruhsatlar oluşturulurken vergi muafiyetleri getirdiklerine dikkat çekerek projede iş yapacak müteahhitlerin KDV ödeyeceklerini söyledi.

||| 400 milyar liralık proje

Alınan vergi sayesinde ekonominin ivme kazanacağını belirten Bakan Bayraktar “Yatırım boyutu olarak bu en azından 400 milyar TL’lik bir proje. Bunun KDV’si de 72 milyar TL olur. Doğrudan gelen bu parayla hem malzemede hem diğer hususlarda tüm sektör, yap-satçılar olsun, malzeme üreticileri olsun, çalışan işçiler olsun, ciddi şekilde ekonomik disiplin altına girecek. Burada Türk Maliyesi de büyük bir kazanım elde edecek. Cari açığın azaltılmasına büyük ölçüde fayda sağlayacaktır” diye konuştu.

||| 2 milyon kişi evsiz kalabilir

Türkiye’de deprem doğuran yaklaşık 15 bin kilometre ana aks olmak üzere toplam 24 bin 500 kilometre uzunluğunda canlı fay aksı bulunduğunu işaret eden Bakan Bayraktar, şöyle devam etti: “Ülke zenginliğimizin yüzde 90’ı deprem tehdidi altındadır. Bu doğrultuda olası bir İstanbul depremini, analiz etmeye çalışırsak, nüfus kaybının ekonomimize çok ciddi duraksama, ekonomik, sosyal ve siyasal kaos, salgın hastalıklar gibi oluşumlara meydan vereceği çok açıktır. Böyle bir depremde 100 milyar dolarlık zarar oluşacağı, 2 milyon kişinin evsiz, 2 milyon kişinin ise işsiz kalacağı tahmin edilmektedir. Bunları göz önüne aldığımızda bu doğrultuda düzenlemeler yapılması artık şarttır.” Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar “Zemini çürük olan yerlerde değil, ecdadımızın yaptığı gibi şehirleri zemini sağlam alanlarda geliştireceğiz” dedi.

||| 20 yıl vadeyle ev satacağız

BAKAN Erdoğan Bayraktar “Riskli gördüğümüz yapılarda vatandaşın konutunu yıkmak için birçok imkan sağladık. Bunlar çırak yardımından tutun da konut kredisine varıncaya kadar, konut verinceye kadar kolaylıklar verdik. Eğer vatandaşın maddi imkanı yoksa rezerv olarak 20 yıl vadelerle ve faizsiz sabit taksitler ile vermek şartıyla bunları ev sahibi yapmak hususunda çok ciddi adımlarımız var” diye konuştu. Bayraktar, yıkılacak olan işyerlerinde de aynı şekilde bir çalışmanın olacağını belirterek, bunun gibi yerlerin de tekrar işyeri yapılabileceğini söyledi. Yeni yasada vatandaşla anlaşarak bu işi yürütmeyi esas aldıklarını belirten Bayraktar, şöyle konuştu: “Yasanın olmazsa olmazlarından bir tanesi yıkımdır. Vatandaşa ‘çürük binanızı yıkın’ diyeceğiz. Üç-beş ay süre vereceğiz. Yıkmazsa bir aylık süre daha vereceğiz. Yine yıkmazsa biz yıkacağız. Bu yasanın ana ekseni riskli yapıların yıkılmasıdır. Oradaki ana gayrimenkul, arsa hisseli hale dönecek. İkinci unsur anlaşmazlıkların halidir. Burada gerekli çoğunluk anlaşma sağlarsa geride kalan 3’te 1’in anlaşmasını aramayacağız.”

Kaynak : Star Gazete

YORUMLAR

  • 0 Yorum