Kentsel Dönüşümde Yapılan Düzenleme Mağduriyeti Bitirecek Mi?

Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni - Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, geçtiğimiz günlerde kentsel dönüşümü ilgilendiren 6306 sayılı kanunda yapılan düzenlemeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kentsel Dönüşümde Yapılan Düzenleme Mağduriyeti Bitirecek Mi?
Editör: Hakan A.
21 Ekim 2019 - 13:52 - Güncelleme: 22 Ekim 2019 - 08:52
Haftasonu yapılan bu düzenlemenin önemli olduğunu ve herkesin öğrenmesi gerektiğini belirten Kolçak, tüm detayları sizler için anlattı.

Emlak Pencerem - 21 Ekim 2019

Kentsel Dönüşümü Kulak Arkası Yapamayız 

Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni - Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, kentsel dönüşüm hakkında yapılan düzenlemenin halk tarafından muhakkak bilinmesi gerektiğini vurgulayarak sözlerine şöyle başladı:

 ''Haftasonu önemli bir düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi bundan bahsedeceğim sizlere. Çünkü hepimizi yakından ilgilendiriyor. İsteyin yada istemeyin bunları öğrenmek, bilmek zorundasınız. İşin detayına girmek gerekiyor. Deprem coğrafyasında yaşıyoruz her gün depremle yüz yüzeyiz. Deprem gibi bir gerçeğimiz varken kentsel dönüşümü kulak arkası yapmamız imkansız. Bir şekilde yüzleşmemiz gerekiyor. Hele de eviniz kötü ve eski bir evse mutlaka yenilenmesi gerekiyorsa bu yeni yapılan düzenlemeyi sizin de bilmeniz gerekiyor. '' 

2012 Yılından Beri Mağduriyetler Bitmiyordu 

Hatice Kolçak, ''Kentsel dönüşüm olarak bilinen yasanın adı 6306 sayılı afet riski altındaki alanların binaların dönüştürülmesi hakkındaki kanun. Şimdi biliyorsunuz bu kanun 2012 yılından bu yana yürürlükte, uygulanıyor. Uygulama yönetmelikleri var. Aksayan tarafları vardı, hep gündeme geliyordu, konuşuluyordu. Bu sene içerisinde de sayın Bakan açıklama yapmıştı bununla ilgili, yapılacak düzenlemelerle alakalı hatta bazı iyileştirmeler de yapılmıştı sene başında müteahhitlerle alakalı olarak. 2012 yılından beri yaşadığımız mağduriyeti sona erdirmedi, aksayan tarafları vardı.'' ifadelerini kullandı.


Müteahhitler Mağduriyete Sebep Oluyordu

Yaşanılan mağduriyetlerden en önemlilerinden bir tanesinin müteahitlerle alakalı olduğunu belirten Kolçak, ''Müteahhit binası yıkılacak yerde oturanlarla bir anlaşma yapıyordu ve bu anlaşmayı yaptıktan sonra binayı yapıyordu yada yapmıyordu ama anlaşma onun elinde oluyordu dolayısıyla da ipleri eline almış oluyordu anlaşmayı yaptıktan sonra. Bunun çok örneği var. Mesela Fikirtepe en büyük örneklerden bir tanesidir. Hepimizin gözü önünde durur bu Fikirtepe örneği. Müteahhit anlaşmayı yaptıktan sonra hiç işe başlamayabiliyor, seneler geçiyor üzerinden veya anlaşma yaptıktan sonra işe başlıyor ama o kadar ağır gidiyor ki bir türlü o inşaat bitemiyor durumları oluyordu.'' dedi.

Mağduriyetleri Sona Erdirmek Amaçlanıyor

Sözlerine devam eden Kolçak, ''Şimdi bunların hepsine bir düzenleme geldi. Yapılan düzenleme bütün bu yapılanların hepsini sona erdirmek amaçlanıyor. Yani kentsel dönüşümün biraz daha hızlı gitmesi biraz daha hızlı ilerlemesi, mağduriyetleri özellikle hak sahipleri nezdinde sona erdirebilmek için, yarım kalmış inşaat bırakmamak için böyle bir düzenleme yapıldı. '' ifadelerini kullandı.


Herkes Kentsel Dönüşüm Müteahhiti Olamayacak

''Bu düzenlemenin içerisinde herkes kentsel dönüşüm müteahhiti olamayacak. Yani kentsel dönüşümle alakalı müteahhittin o inşaatı yapabilmesi için yeterliliğinin olması lazım. Finans gücünün olması gerekiyor ve bunu da ispatlaması lazım. Yani bir yetki belgesi muhakkak aranacak müteahhit eğer o kentsel dönüşüm projesine giriyorsa. Herkes kentsel dönüşüm projesi yapamayacak. Bu 1. si.
2.sine gelirsek, diyelim ki müteahhit geldi sizinle anlaştı kentsel dönüşümdeki o binayla anlaştı ama bir türlü inşaata başlayamadı, 1 yıllık zaman geçti üzerinden ama bir türlü inşaat başlamadı. Veya başladı ama herhangi bir ilerleme yok ve 6 ay geçti ve herhangi bir ilerleme yok işte burada bu noktada hak sahipleri bir araya gelerek 3'te 2 çoğunlukla karar alıp, anlaşmayı tek taraflı fes edebiliyorlar. Zaten biz işini yapmayanları avukata veriyorduk, hukuki süreç başlatıyorduk diyebilirsiniz, evet doğru ama bu zaman alan bir süreçti. İnsanların psikolojisini bozuyordu. Sonuçlanması zaman alıyordu vesaire çok kolay değildi.'' 

Artık Hukuki Süreç Başlatmanıza Gerek Kalmayacak 
 

Yeni düzenlemenin önemli noktalarına değinen Kolçak, ''Şimdi 1 yıl ve 6 aylık süreçler neticelendiği zaman ve gerçekten fesih yetkisini kat malikleri doğru anlamda kullanıyorlarsa ve komisyon da bunu kabul ediyorsa müteahitlere 30 günlük süre verilecek ve bu 30 günlük süre zarfında müteahhit işine başlamaz ve gerekli şeyleri yerine getirmez ise otomatikman yapılan kat karşılığı sözleşme resen ortadan kaldırılmış olacak. Sizin avuka gitmenize, hukuki süreç başlatmanıza veya neticenlenir mi neticelenmez mi diye düşünmenize gerek kalmamış oluyor. Siz tek taraflı fesih hakkınızı kullanmak istediğinizde komisyon bakacak buna, evet hakikaten haklıysanız size tek taraflı fesih yetkisi verecek. Tapuya bildirilecek bu, arsanızın üzerine yada inşaat hangi aşamadaysa herhangi bir aşaması da yoktur çünkü en başta fesih yetkisi olduğunda daha yeni olduğu için üzerinde tapuda konulmuş şerhler de otomatikman ortadan kaldırılmış olacak. En önemli değişikliklerden bir tanesi de kentsel dönüşüm yapacak müteahhit önce belediyeden izin alması gerekecek. Peki idareden nasıl izin alacak? İdareden izin alabilmesi için yüzde 10 teminat yatırması gerekecek. Yani finansal gücünün de olması gerekiyor. Böyle olmazsa ruhsat alamayacak. Öyle kolay başlayamayacak inşaata. Yapı ruhsatı almadan önce böyle bir düzenleme yapılmış olması da önemli.'' dedi. 

Müteahhitler İstedikleri Gibi Satış Yapamayacak

Devamında yapılan düzenlemenin içinde satışla ilgili de bir düzenleme olduğuna dikkat çeken Kolçak, ''Müteahhit diyelim ki o binayı yıktı yapımına daha başlamadan önce satışına başlıyor, satışa başlıyor ama binayı yapıyor yapamıyor yada yarıda bırakıyor gibi durumlar oluyordu. Bunları da engellemek için müteahhitler artık eskisi gibi istedikleri gibi kentsel dönüşüm binalarında satış yapamayacak. İnşaatın tamamlanmasının en az yüzde 10'unun içeride kalmak kaydıyla satış yetkisi verilecek. Satış yetkisi alabilmesi için idareden ve kat maliklerinden de izin alması gerekiyor. Bunlar çok önemli düzenlemeler. Satış yetkisinin de tamamının teminat karşılığı veya yapılan inşaata göre peyderpey veriliyor olması da başka insanlara satış yapılamayacağı anlamına da geliyor.'' ifadelerini kullandı.

Bunlar Güzel Gelişmeler

''Bu düzenlemeleri hepimizin öğrenmesi lazım. Bundan sonra kentsel dönüşüm müteahiti olacak olanların yeterliliğe sahip olması, finansal gücünün olması ve işini gerçekten girdiği zaman yapıyor olması gerekiyor. Bir de müteahit size kira yardımı yapmaya başlıyor kentsel dönüşümle ilgili anlaşma yapıldıktan sonra bu anlaşmalar siz tek taraflı fesih yetkinizi kullandıktan sonra o kira yardımlarını da müteahit geri alamayacak. Böyle de güzel gelişmeler var. Bunlar güzel gelişmeler. Kentsel dönüşümdeki mağduriyetleri özellikle kat malikleri açısından baktığınız zaman bir noktada mağduriyetleri önleyebilecek gibi duruyor. Yapılan düzenleme de bunun için yapıldı.'' 

Hatice Kolçak sözlerini vatandaşları uyararak noktaladı: ''Siz eski bir evde oturuyorsanız, maalesef bir deprem gerçeğiyle yüz yüzeyiz. Bunları öğrenmeniz ve buna göre bir müteahhit seçip bu düzenlemeleri, haklarınızı biliyor olmanız oldukça önemli. Haklarınızı bilmeniz çok önemli.'' 

YORUMLAR

  • 0 Yorum