Kentsel Dönüşüme İstanbul'da yeni modeli

İBB tarafından vatandaşın cebinden para çıkmadan evini yenilemesinin önünü açacak yeni kentsel dönüşüm modeli İstanbul'da hayata geçirildi.

Kentsel Dönüşüme İstanbul'da yeni modeli
Editor: Hakan A.
22 Ekim 2018 - 15:22

Yıllardır süren kentsel dönüşüm çalışmaları başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde hızla devam ediyor. Özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde önemli sorunların yaşandığı kentsel dönüşüm süreçlerinde vatandaşın cebinden para çıkmaması adına yeni bir model İstanbul'da toplam 6 ilçede hayata geçirildi.

Emlak Pencerem / Kentsel Dönüşüm Haberleri  - 22 Ekim 2018 - İstanbul


Kentsel dönüşüm İstanbul genelinde büyük bir hızla, gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gerek yerel belediyeler gerekse İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan modellerle yıllardır sürdürülüyor.

Kadıköy Fikirtepe bölgesi yaşanan olumsuzluklarla sıkça gündeme geliyordu. Yaşanan gelişmeler Bakanlık nezdinde yakın takip edilirken, Büyükşehir Belediyesi'de önemli adımlar atarak yeni modelleri uygulamaya devam ediyor. Bu çerçevede İstanbul'da 6 ilçede uygulanacak  önemli bir modeli Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahiplerinin cebinden para çıkmadan yapılarını dönüştürmesini sağlayacak dönüşüm karşılığı m2 modelini uygulamaya başladığı duyuruldu. Fikirtepe gibi sorunların yaşandığı yerler örnek alınarak geliştirilen model ile uygulama alanlarında dönüşümlerin yerinde yapılması esas kılınacakken, yıkım sonrası yeni planda ise imar artışı olmayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütçesinden 1 milyar liralık bir kaynak ayırarak 2018 yılı için kentsel dönüşüm modeli için bütçe ayırdı. Ayrılan bütçenin her yeni yılda revize edilerek artırılacağı kaydedildi.

Uygulamaya geçilen model ile birlikte, ev sahipleri m2'lerinden fedakarlık edecek. 100 m2'lik bir ev için vatandaş 20 m2'sini verecek. Bir nevi yüzde 80'e yüzde 20 gibi bir anlaşma yapılacak. 100 m2 depreme dayanıksız bir yapı sahibi dönüşüm sonrası 80 m2 güvenli ve konforlu bir evin sahibi olacak.

Yeni kentsel dönüşüm modelin duyulmasıyla birlikte vatandaş dönüşüm için başvuru yapmaya başladı. Beyoğlu, Beykoz, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Büyükçekmece ve Esenler de model hayata geçirildiği kaydedildi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum