Kentsel dönüşüme start verildi! Üsküdar’da 30 yıl sonra tapu...

Kentsel dönüşüme start verildi! Üsküdar'da 30 yıl sonra tapu sevinci

Üsküdar'da büyük kentsel dönüşüm hareketi belirlenen evlerin yıkımı ile başladı. 30 yıldır tapu sorunu çekilen yerlerde dönüşüm Bakan Özhaseki'nin katılımı ile başlatıldı. Üsküdar'ın o mahalleleri için düğmeye basıldı.

27 Ağustos 2017 - 10:54

Üsküdar için tapu sorunu çözüme kavuşuyor.! Türkiye genelinde devam eden kentsel dönüşüm harekatında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, yeni yasa için çalışmaların sürdürüldüğünü ve vatandaşın mağdur edilmemesi için her türlü önlemin alınacağını vurguladı. Bakan Özhaseki, İstanbul Üsküdar ilçesine bağlı bazı mahallelerin dönüşümünde binaların yıkım törenine katıldı, vatandaşı dinledi önemli notlar aldı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 27 Ağustos 2017 - İstanbul

İstanbul Üsküdar'da ilk kentsel dönüşüm projesi için düğmeye basan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Belediye, Örnek Dönüşüm hareketinde ilk adım Çamlıca'da attı. Proje çerçevesidne Üsküdar ilçesine bağlı Çamlıca - Kirazlıtepe, Güzeltepe, Sultanmurat ve Yavuztürk mahallelerini kapsayan dönüşümün ilk fazında dönüşüme uğrayacak binaların yıkımı başlatıldı.

Bina yıkım törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in katılımıyla düğmeye basılırken, vatandaşların yoğun ilgisi ve istekleri güne damga vurdu. Çamlıc'da bulunan Boğaziçi Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilen briefing toplantısının ardından Kiraztepe Mahallesi’nde ilk etapta beş binanın yıkım işlemlerine başlandı.

Bina yıkım töreni kapsamıonda düzenlenen brifing toplantısında konuşan Bakan Özhaseki, “Doğru işler adına ilk adımı attığımız bir gün. Biliyorsunuz ülkemiz deprem bölgesi. Yüzyıl içerisinde kaybettiğimiz insan sayısı 83 bin, gene 100 milyar üzerinde maddi kayıp var. İstanbul’da deprem riski her an kapıda. Uzmanlar 2030 yılına kadar Marmara açıklarında en az 7 şiddetinde deprem beklendiğini ifade ediyor. Biz de bu sebeple 7.5 milyon bağımsız birimi yaklaşık 15 yıl içinde dönüştürmeyi planlıyoruz. Bu da yılda 500 bin bağımsız birim demek. Bir finansman modeli de belirledik. Deprem gelmeden önce buna hazır konutlar yapmak istiyoruz. İstanbul’da riskli bina sayısı 600 bin civarında.” dedi.

Örnek dönüşüm için vatandaşlardan anlayış beklediğini belirten Özhaseki, “Kimseyi mahallerinden çıkarmayı asla düşünmüyoruz. Yeni yapılar ortaya çıktığında şu anki değeri 1 ise yeni değeri en az 3 olacak. Biz bakanlık olarak bu süre içerisinde kira yardımında bulunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Üsküdarlılar 30 yıl sonra tapu sahibi olacak

Üsküdar Belediyesi'nin yoğun çalışmalarıyla 30 yıl sonra tapu sahibi olan mahallelerde başlatılan Örnek Dönüşüm hareketi, kira yardımı, harç muafiyeti, 10 yıla varan kredi desteği ve mahalle kültürünü koruması gibi unsurlarıyla standart kentsel dönüşüm projelerinden ayrı olarak hayata geçirileceği kaydedildi.

bakan özhaseki üsküdar kentsel dönüşüm