Kimler Emlak Vergisi Ödemeyecek

Türkiye'de gayrimenkul sahibi olan milyonlarca kişiyi ilgilendiren Emlak Vergisi ödemeleri başladı. Mart ayında başlayan Emlak Vergisi ödemelerinin birinci taksidi Mayıs ayı sonunda bitiyor. Emlak Vergisi muafiyet şartları neler, kimler emlak vergisi ödemeyecek?

Kimler Emlak Vergisi Ödemeyecek
Editör: Hakan A.
14 Nisan 2019 - 00:58

Milyonları ilgilendiren emlak vergisi ödemeleri her yıl iki taksit halinde ödeniyor. Birinci taksit mart-mayıs dönemi, ikinci taksit ise kasım ayında ödeniyor. Emlak Vergisinde cezaya kalmamak için birinci taksit ödeme süresi Mayıs ayı sonunda doluyor. 

Emlak Vergisi ödemek için sahip olunan konut, arsa, arazi, dükkan gibi taşınmazları bu yıl (2019) satın alanlar önümüzde ki sene emlak vergisi ödemeye başlayacaklar. Bu yıl bir ödeme yapmalarına gerek yok ancak bağlı belediyeye mülkü satın aldıklarına dair dilekçe vermelerinde fayda bulunuyor.

Emlak Vergisi Kanunu'muza göre sıfır oranlı emlak vergisi yani emlak vergisi muafiyeti uygulanma şartlarını taşıyanlar emlak vergisi ödemiyor. Ancak bunun için önceden bağlı olunan belediyeye emlak vergisi muafiyeti için dilekçe vermek gerekiyor.

Türkiye genelinde brüt 200 metrekare büyüklüğünün altında tek eve sahip olan emekli, ev hanımı, işsiz, engelli, şehit ve gazilerin dul ve yetimleri  olanlar emlak vergisi ödemiyorlar.Emekli olan eşlerden her ikisinin de bir evi var ise bunlardan birinde oturuyor diğerinden kira geliri alıyorlarsa ancak bir konut için sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanabilirler. Emekli sahip olduğu tek konutu kiraya verip kızı veya oğlunun evinde oturursa yine emlak vergisi muafiyetinden yararlanamaz.

Yazlık evler içinde özel bir durum söz konusu. Ara sıra kullanılan yazlık niteliğinde evler emlak vergi muafiyetinden yararlanamıyor. Evin sürekli İkametgâh olarak kullanılıyor olması gerekiyor.

Emlak vergisi muafiyeti olduğu halde emlak vergisi ödemesi yapanlar beş yıl geçmişe dönük ödenen emlak vergilerinin iadesini isteyebilirler. Bunun için ilgili belediyeye dilekçe vermeleri gerekmektedir.

Emlak vergi ödemelerinizi ilgili belediye veznelerine, PTT veya belediyelerin kendi web siteleri üzerinden banka kartınızla ödeyebiliyorsunuz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum