KİPTAŞ İran'da AVM, otel ve metro yapacak

İstanbul Büyükşeir Belediyesi'ne bağlı olarak sosyal konut üretimi yapan KİPTAŞ yeni projeler üretmek için rotasını İran’a çevirdi. Ülkede kentsel dönüşüme odaklanacak olan şirket, AVM, otel ve metro gibi yatırımlar planlıyor.

KİPTAŞ İran'da  AVM, otel ve metro yapacak
Editor: Hakan A.
11 Mayıs 2016 - 07:40 - Güncelleme: 11 Mayıs 2016 - 08:05

İstanbul Büyükşeir Belediyesi'ne bağlı konut üretimi yapan KİPTAŞ yeni projeler üretmek için rotasını İran’a çevirdi. Ülkede kentsel dönüşüme odaklanacak olan şirket, AVM, otel ve metro gibi yatırımlar planlıyor. 

Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak imzalı haberin ayrıntılarına göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kiptaş, İstanbul'daki tecrübesiyle İran pazarında boy gösterecek. İstanbul'da konut ve gecekondu sorununu çözmek için kurulan şirket İran'da kentsel dönüşüm benzeri projeler üretmeyi hedefliyor. Fikir, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bakır Galibaf'ın davetlisi olarak gittiği Tahran'da ortaya atıldı. 

Konuya ilişkin KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım tarafındna yapılan açıklamada, "Bölgenin fotoğrafını çektik, gerekli görüşmeleri yapacağız İran'da konuttan ziyade başka yatırımlara ihtiyaç var. Kentsel dönüşümün yapılması gerekiyor. Alışveriş merkezi, otel, metro gibi yatırımlar istiyorlar" diye konuştu. İran'da kentsel dönüşüm ile ilgili bazı kanunların çıkarılmış olduğunu belirten Yıldırım, "Türk müteahhitlere öncelik veriyorlar. Biz de gerekli olan görüşmeleri yapacağız" ifadelerini kullandı.

SÖZ VERDİK, YAPIYORUZ

İstanbul'daki yatırımları yakından takip ettiklerini belirten Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bakır Galibaf ise "Metrolar, tüneller, Marmaray ve Üsküdar-Beşiktaş arasında tasarladığınız Boğaz altından yürüme tüneli müthiş projeler" diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş ise İstanbul'da 150 kilometrelik metro inşaatının devam ettiğini ve dünyada kendi kaynaklarından metro yapan tek belediye olduklarını belirterek, "Geçmişte maaş ödeyemeyen belediyeden kendi kaynaklarıyla metro yapan bir belediyeye geldik. Metroları ve diğer büyük yatırımları halkımızın desteğiyle yapıyoruz. Başaramayacağımız sözü vermiyoruz ve söz verdiğimizde mutlaka yapıyoruz" şeklinde konuştu.

YENİ PROJELER YOLDA

- Hadımköy'de 2 bin konutluk sosyal konut projesi üretilecek.
- Silivri'de 2 bin konuta yakın sosyal konut projesi yapılacak.
- Büyükçekmece'de 2 bin 500 civarında sosyal konut projesi üretilecek.
- Bahçeşehir'de bin 800 konut planlandı.
- Pendik'te konut geliştirmeye dönük çalışmalar devam ediyor.
- Başakşehir'in İkitelli'ye yakın bölgesinin dönüşümünde de Kiptaş rol alacak.

2016 UCUZ KONUT EDİNDİRME YILI OLDU

İstanbul'da ucuz konutun adresi haline gelen Kiptaş'ın yeni projeleri de gün sayıyor. İstanbul'da imara uygun Hazine'ye ve şahıslara ait arsalar üzerinde projeler geliştiren şirket, 2016'yı dar gelirli ve memurlar için konut edinme yılı ilan etti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum