Kira artış oranı Aralık'ta ne kadar yapılacak?

Enflasyon rakamları açıklandı, Kira artış oranı Aralık'ta ne kadar gerçekleştirilecek, nasıl hesaplama yapılacak? Enflasyon rakamlarının belli olması ile kira artışı oranı Aralık 2017 ila Aralık 2018 arasında uygulanacak yeni rakamlar belli oldu. 1.000 TL kira ödeyen bu aydan sonra ne kadar ödeyecek?

Kira artış oranı Aralık'ta ne kadar yapılacak?
Editör: Hakan A.
05 Aralık 2017 - 08:36 - Güncelleme: 23 Şubat 2018 - 23:27

 Kiralarına Aralık ayınd abaşlayanlar yeni yılda ne kadar kira zammı uygulayacak, kira artış oranları belli oldu.  TÜİK'in Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yi-ÜFE) Kasım ayı istatistiklerinin belli olması sonrasında gözler kira artış oranlarında. Aralık'ta kaç lira kira artışı yapılacak, 1.000 TL kira ödeyen vatandaş bu aydan sonra ne kadar ödeyecek?

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 5 Aralık 2017 - İstanbul

Aralık ayında kira kontratı yapanlar bu habere dikkat! Kira artışı belirlendi. Milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren kira artış oranı her ay açıklanan enflasyon rakamlarıyla netleşiyor. Kira kontratına başladığınz ay önemli. Şayet Aralık ayında başladıysa kira sözleşmeniz, 2018 Aralık ayına kadar geçerli kira artış oranı bugün belli oldu. Peki ne kadar artış oldu Aralık ayında, yeni kontratta uygulanacak olan zam oranı nasıl olacak, nasıl hesaplanacak? İşte Aralık 2017 kira artış oranı...

Türkiye'de hemen her ay vatandaşın kontrat ayı olabiliyor. Yılın 12 ayında ödenecek olan kiralara her yılın kontrat yapıldığı ayına denk gelen zamanda açıklanan enflasyon rakamları gelecek yılın zamlı kira artışını belirler. BKNZ: (Kira artış oranı Aralık rakamları) 2016 yılının Aralık ayında kontrat yapan vatandaş veya ev sahibi ne kadar zam yapacak? Yapılacak zam oranı 2018 Aralık ayına kadar sürdürülecek.

TÜİK tarafından bu sabah açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) ile birlikte 2018 Aralık ayına kadar kira artışı yapacak olan ev sahipleri ve kiracılar bu oranlardan yola çıkarak yeni zamlı kirayı sözleşmeleriyle beraber yeniler. TÜİK verileri ile birlikte kira artış oranı hesaplaması ; on iki ayın ortalamasıyla ortaya çıkmaktadır.

2017 Aralık ayı geçerli olacak, Kasım ayı için açıklanan TÜİK verilerine göre, bu sabah açıklanan rakamlara yansıyan oran Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 2.02 artış göstermişti. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2.02, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 13,91 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,30 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,38 artış gösterdi.

İşte Aralık ayı başlangıç kabul edilerek, kira kontratı yenileyecek vatandaşların baz alması gereken oran 15.38 olacak. BU oranla birlikte 2018 Aralık ayına kadar kiralara bu oranda zam uygulanabilecek. BU rakamlar resmidir. Yasal olarak uygulanması gerek kanuni oranlar olmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum