Kira artış oranı hesabı Kasım 2016 Yİ-ÜFE (Enflasyon...

Kira artış oranı hesabı Kasım 2016 Yİ-ÜFE (Enflasyon TEFE-TÜFE)

Enflasyona göre Kasım'da kira artışı ne kadar yapılacak? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayında gerçekleştirilecek kira artışlarına ilişkin rakamları açıklamasıyla kira artış oranı hesaplaması ortaya çıkmış oldu. Ekim ayı enflasyon rakamları 2016 yılı Kasım ayı Konut Kira Artış Oranı nasıl hesaplanacak?

03 Kasım 2016 - 10:21 - Güncelleme: 05 Aralık 2016 - 12:42

Kira artış hesaplaması için TÜİK verileri açıklarken, 2016 Kasım ayı konut kira artış oranı bugün açıklanan 2016 Ekim ayı enflasyon rakamları ile belirlendi. Kasım ayında ev sahipleri kiracılarına uygulayacakları kira oranı hesabı ortaya çıkmış oldu. Kasım'da kiracılara uygulanacak kira artışı zammı...

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 3 Kasım 2016 - İstanbul

Ekim Yİ-ÜFE rakamlarının belli olmasıyla ofis ve konut kira artışı hesaplaması yapılabilecek ve Kasım ayı itibariyle bir yıl boyunca geçerli olacak artış hesaplanabilecek. Böyleikle Ev sahipleri ve kiracılar arasında yeni yılın zam oranı tartışmasına son verecek rakamlar belli oldu.

2016 Kasım ayında kira artışı ne kadar olacak sorusunun yanıtı haberimizde. Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla bugün itibariyle kirasına zam yapacak ve kşrası zamlanacak vatandaş bu rakamlar üzerinden yola çıkarak kşra artışı gerçekleştirebilecek.

ARALIK 2016 KİRA ARTIŞ ORANI AÇIKLANDI! (5 Aralık 2016)

2016 yılı kiraartış oranı rakamları tamamı için b uraya bakınız

EmlakPencerem.com muhabiri'nn TÜİK ağustos enflasyon verilerinden derlediği konut kira artışı hesaplaması haberinin ayrıntılarına göre; konutta kirasına zamyapacaklar Kasım ayında aşağıdaki hesaplamaya göre zam oranını yıllı Yİ-ÜFE üzerinden hesaplayacak.

 Konutta kira artış oranlarının neye göre ve nasıl yapılacağı,1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu’nun 344. maddesinde belirlendi.  Yeni kanuna göre  kira sözleşmelerinin yenileneceği dönemde uygulanacak artış bir önceki kira yılında Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) belirlediği Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belirlenecek. 

Türkiye İstatistik Kurumu; bir önceki  aya göre, bir önceki yılın 2016 Ekim ayına göre, bir önceki yılın aynı ayına göre ve on iki aylık ortalamalara göre farklı Yİ-ÜFE rakamları açıklıyor.  

Yeni Borçlar Kanunu’nda bir önceki kira yılında dikkate alınacak ÜFE değişim oranının nasıl hesaplanacağı açıklanmamıştır. Ancak bu konuda Yargıtay kararları mevcuttur. 6.Hukuk Dairesinin aldığı  kararda   “Kira artışı üretici fiyat endeksindeki (12 aylık ortalama) artış oranına göre belirlenmelidir” ifadeleri ile kira artışının hangi şekilde yapılacağı kesinleşmiştir.

BUNA GÖRE EYLÜL'DE BAZ ALINACAK HESAPLAMASI YAPILMIŞ KİRA ARTIŞ ORANI

Ekim 2016'ya ilişkin enflasyon verilerinin açıklanmasıyla kira artış oranı belli olmuş oldu. Türkiye İstatistik Kurumu Kasım'da ev sahipleri,mağaza ve ofislerde, iş yerlerinde uygulanacak olan kira artış oranı için verileri bu rakamlarla belirlenecek

Kiracı ve kiraya verenlerin merakla beklediği Kasım ayı kira artış oranı belli oldu. Kira artışı 12 aylık ortalama yüzdeye göre yapılacak

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,84 arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %0,84 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,66 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %2,84 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %3,83 artış gösterdi.

Açıklanan rakamlara göre 2016 Kasım ayında kira artış oranı Yİ-ÜFE 12 aylık ortalamaya göre %3.83 olarak uygulanacak.

Not: Bu haber EmlakPencerem.com uzmanları tarafından vatandaşın bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Başka bir sitede yayımlanamaz, aksi durumda kullanım ve yasal haklar hukuki süreçlerle takip altına alınacaktır. 3 Kasım 2016 özel haber.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..