Kira artış oranı Mayıs ayı rakamları belli oldu

Kira artışı yapacak konut sahipleri için Mayıs ayı zam ayı. 2018 yılı Mayıs ayı kira artış oranı hesaplaması ve kira artış oranı enflasyon rakamlarının açıklanması ile belli oldu.

Kira artış oranı Mayıs ayı rakamları belli oldu
Editör: Hakan A.
03 Mayıs 2018 - 10:02 - Güncelleme: 03 Mayıs 2018 - 10:08

Konut kira artışı Mayıs ayında ne kadar olacak? Merak edenler için sözleşme yenileyecekler için beklenen kira artış rakamları belli oldu. Ev sahipleri için sevindirici, kiracılar için üzücü kira artışları açıklandı. Bu sabah açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamları ile birlikte kira artışı yapacak ev sahipleri ve kiracıları için oranlar belirlenmiş oldu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 3 Mayıs 2018 - İstanbul

Ülke genelinde milyonlarca ev sahibi olamamış vatandaş için kritik gün bugün. Kirada olanlar için kira artışı oranı yüzde kaç yapılacak sorusunun yanıtı belli oldu. Yeni bir ev kiralayacak olanlar için yıllık kira artışı oranı Mayıs ayı baz alındığında bir sene boyunca kira artışı yapacak ev sahipleri bu rakamlarla artışı gerçekleştirebilecek.

Milyonlarca ev sahibi için Mayıs ayında kira sözleşmesini yenileyecek olanlara yapacakları kira artışı Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile Mayıs ayı itibariyle uygulanabilecek. Kiracılar Mayıs ayında kontrat yenilerken Yİ-ÜFE rakamlarını baz alabilecek. 

2018 yılı ile birlikte açıklanan enflasyon oranlarında Yİ-ÜFE rakamlarının oldukça yüksek oranlarda gelmesinden ötürü kira zammı ödemek yerine yeni bir kiralık eve çıkmayı uygun gördü. Çok sayıda vatandaş yüksek kira artışlarına dayanamadı ve evini değiştirmek zorunda kaldı. Mayıs ayında ise ne kadar kira artışı uygulanacağına ilişkin enflasyon verilerinin açıklanması ile belirlenmiş oldu.

Konutlar için Kiracı ve kiraya verenlerin merakla beklediği Mayıs 2018 kira artış oranı belli oldu. Kira artışı 12 aylık ortalama yüzdeye göre yapılacak.

Nisan ayı enflasyon rakamları belli oldu! Yİ-ÜFE-TÜFE rakamları enflasyonda son durum

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %2,60 arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %2,60, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,03, bir önceki yılın aynı ayına göre %16,37 ve on iki aylık ortalamalara göre %15,36 artış gösterdi.

Açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamlarına göre 2018 yılı Mayıs ayında kira artış oranı Yİ-ÜFE 12 aylık ortalamaya göre %  15.36 olarak uygulanacak.

Not: Bu haber EmlakPencerem.com uzmanları tarafından vatandaşın bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Başka bir sitede yayımlanamaz, aksi durumda kullanım ve yasal haklar hukuki süreçlerle takip altına alınacaktır. 3 Mayıs 2018'de yayımlanan enflasyon rakamlarına göre 12 aylık ortalama alınarak hesaplaması yapılmış kira artış oranları özel haberidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum