Kira artış oranı üst sınır hesaplaması TÜFE ile yapılacak

Yeni dönemde ev sahibi ve kiracıları yakından ilgilendiren ve dün meclise gelen torba yasada bulunan TÜFE ile kira artışı hesaplaması yapılmasına ilişkin detaylar belli oldu. İlk olarak Bakan Albayrak tarafından açıklanan kira artışında TÜFE'ye geçişte ilk adım atıldı.

Kira artış oranı üst sınır hesaplaması TÜFE ile yapılacak
Editör: Hakan A.
01 Aralık 2018 - 13:30

Milyonlarca ev sahibi olmak üzere kiracıları yakından ilgilendiren kira rtış oranı hesaplamasında uygulanacan yöntem olan Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) yerine Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) uygulamasına geçiş için geri sayım başladı. Dün meclis gündemine sunulan 71 maddelik torba yasa paketinde Kira artış oranı üst sınır hesaplaması TÜFE ile yapılmasını içeren madde de yer aldı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 1 Aralık 2018 - İstanbul


Yıllardır uygulanan kira artış oranları için Aralık ayı başı geldi çattı. Pazartesi günü yani 3 Aralık günü TÜİK tarafından yapılacak enflasyon açıklaması ilşe birlikte ev sahipleri ile kiracılar  kira artış oranı hesaplaması yapacaklar. 2019 Aralık ayına kadar geçerli olacak kira artış oranı neye göre yapılacak? Yİ-ÜFE'ye göre mi, TÜFE'ye göre mi? İşte bu uygulama için yasa maddesi torba kanun ile meclise yollandı.

Türkiye genelinde ev sahipleri ile kiracıları yüksek kira zamları ile karşı karşıya getiren kira artış oranı hesaplaması, geçtiğimiz aylarda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan "Kira Artış Hesaplamasında TÜFE Uygulanacak" demesi sonrasında kiracılar büyük ölçüde rahatladı. İşte beklenen kararın yasası hazır. Yasa taslağı Meclise gönderildi. Bu kapsamda kira artışında baz alınacak oran TÜFE ile belirlenecek olan oran olacak. Vandaş Aralık 2018 ile birlikte kira artışında TÜFE'yi baz alarak kira artış oranı hesaplamasını yapabilecek.Kira bedellerinde TÜFE’nin artış oranının baz alınması düzenlemesini de 71 maddelik kanun teklifi maddelerini içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, "kira bedellerinde artış oranının TÜFE baz alınarak yapılmasının tüketiciye getirileri olacak" dedi.

Kira artışında TÜFE ile yapılacak hesaplama hakkında konuşan Aşa, “Mevcut piyasa koşullarında ÜFE’deki artış tüketici için fazla görünüyordu. Elbette sözleşme serbestisi durumuna göre, mal sahibi ve kiracı arasında anlaşılıp ortak bir oran da belirlenebilir. Ancak hukuki boyutta bakıldığında TÜFE üzerinden uygulama yapılacak” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum