Kira artış oranları 2017 listesi

Ev sahipleri ve kiracıları yakından ilgilendiren konut kira artışı zammı için 2017'de ay ay hangi ayda ne kadar kira artışı yapıldı sorusunun yanıtı için tıklayın.

Kira artış oranları 2017 listesi
Editör: Hakan A.
25 Ekim 2017 - 20:40

Türkiye genelinde ev sahipleri ve kiracıların en fazla merak ettikleri konudur kira artış oranları. 2017 yılında ay bazında yapılan veya yapılacak olan kira artış oranlarını merak ediyorsanız eğer bu haberi sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 25 Ekim 2017 - İstanbul

Milyonlarca ev sahibi ve kiracı için oldukça büyük öneme sahip olan kira artış oranları yılın 12 ayında yakından takip ediliyor. Kira sözleşmelerinde öncelikli maddelerden biridir kira artışı. Her yıl yenilenen bu oranın nasıl hesaplanacağı ise senede bir kez yapıldığından dolayı hatırlanmasında zorluk çekilebiliyor. 

Bizler de emlak pencerem ekibi olarak sizlere hesaplaması yapılmış hazır haberleri sizlere servis etmeye devam ediyoruz. Yİ-ÜFE Enflasyon rakamlarına göre her ay belirlenen veya yinelenecek olan kira sözleşmelerinde kullanılmak üzere kira artışı zamları belirlenmektedir.

8 yıldır her ay EmlakPencerem.com ekibi olarak takip ettiğimiz kira artış oranları büyük ilgi görüyor. Kelimesi kelimesine haber içerisinde yazdıklarımızı okuyan takipçilerimiz harf hatalarına kadar bizlere bildiriyor. Editör ekibimiz her ayın 3. iş gününde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmakta olan enflasyon rakamlarını haber yapmaktadır. Emlak Pencerem editörleri enflasyon rakamlarından konut kira artışı oranlarını anında haberini hazırlayarak siz değerli okuyuculara duyurmaktadır. 

Kira artışları nasıl hesaplanıyor?

Konut için yapılan hesaplamalar oldukça basit bir biçimde yapılmaktadır. Yasalar gereği konutta kira artış oranlarının neye göre ve nasıl yapılacağı, 1 Temmuz 2012 tarihli Yeni Borçlar Kanunu kapsamında yer alan 344. maddesiyle netleştirilmiştir. Yeni kanuna göre kira sözleşmelerinin yenileneceği dönemde uygulanacak artış bir önceki kira yılında Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) belirlediği Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belirlenecek. Yeni Borçlar Kanunu’nda bir önceki kira yılında dikkate alınacak ÜFE değişim oranının nasıl hesaplanacağı açıklanmamıştır. Ancak bu konuda Yargıtay kararları mevcuttur. 6.Hukuk Dairesinin aldığı  kararda   “Kira artışı üretici fiyat endeksindeki (12 aylık ortalama) artış oranına göre belirlenmelidir” ifadeleri ile kira artışının hangi şekilde yapılacağı kesinleşmiştir.

2017 Yılı henüz bitmediğinden dolayı Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarını içeren konut kira artış oranları yani kira kontratı yenileyecekler için önemli olan 2017 yılın ilk 10 ayında yapılan hesaplamanın tamamını sizler için haberimizin altında listeledik. Son ay Ekim ayı olmak üzere ilk aydan bu yana 2017 yılı genelinde kira artışları altta verilen tablodaki gibi gerçekleşmiştir. 

Haberimizin hazırlandığı sırada Kasım ayı ile alakalı kira artıoş oranı aya girişle birlikte 3'üncü iş gününde açıklanacağından ötürü yayınlanmamıştır.

2017 yılında ay ay tüm kira artış oranı hesaplaması

Kira Sözleşmesi

Yenileme Tarihi

Ay Bazında

Kira Artış Oranları 

Ocak 2017 Kira Artışı Oranı net % 4.30Şubat 2017 Kira Artışı Oranı net % 4.96Mart 2017 Kira Artışı Oranı net % 5.87 Nisan 2017 Kira Artışı Oranı net % 6.89Mayıs 2017 Kira Artışı Oranı net % 8.01Haziran 2017 Kira Artışı Oranı net % 9.02Temmuz 2017 Kira Artışı Oranı net % 9.98Ağustos 2017 Kira Artışı Oranı net %  10.94Eylül 2017 Kira Artışı Oranı net %  12.05Ekim 2017 Kira Artışı Oranı net %  13.26Kasım 2017 Kira Artışı Oranı net %  AÇIKLANMAMIŞTIR

Not: Bu haber EmlakPencerem.com uzmanları tarafından vatandaşın bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Başka bir sitede yayımlanamaz, aksi durumda kullanım ve yasal haklar hukuki süreçlerle takip altına alınacaktır. Haberimizde yayımlanan zamlı oranlar enflasyon rakamlarına göre 12 aylık ortalama alınarak hesaplaması yapılmış kira artış oranları zammına ilişkin özel haberidir.

Merak edenler için 2016 yıl genelinde konut kira artışı hesaplaması ay ay listesi için buradan Kira artışı Ocak 2017’de ne kadar olacak? Nasıl hesaplanır haberimize bakabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum