Kira artışı Nisan ayında ne kadar yapılacak?

Kira artışı yapacak olanlar dikkat! Milyonlarca ev sahibi kira artışı yapmak için bugün açıklanacak olan enflasyon verilerini bekliyor. 2018 ile birlikte yüzde 15'in üzerinde çıkan konut kira artışı Nisan ayında ne kadar gelecek?

Kira artışı Nisan ayında ne kadar yapılacak?
Editör: Hakan A.
03 Nisan 2018 - 08:52 - Güncelleme: 03 Nisan 2018 - 10:15

Ev sahipleri ve kiracılar birazdan açıklanacak kira artış oranı ile yeni yılda kira zammını uygulayacak. Gözler Mart ayı enflasyon rakamlarında. Kirada evleri bulunan milyonlarca ev sahibi için kira artışı zamanı! Nisan ayında uygulanacak kira artışı ne kadar olacak bugün belli olacak.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 3 Nisan 2018 - İstanbul

Milyonlarca ev sahibinin Nisan ayında kiracılarına uygulayacakları kira zammı için geri sayım sürerken, 2018 ile birlikte kira artış oranlarında gelen yüksek zam miktarından ötürü kiracılar endişeli. 

Yüzde 15 gibi son 4 aydır yapılan kira zamları Nisan2018'de ne kadar olacak kiracıların gözü kira artışlarına çevrildi. Ev sahiplerini memnun eden kira artışlarından kiracılar oldukça rahatsız durumda. Pek çok kiracı yeni ev arayışında, pek çoğu ise yeni bir eve geçmenin maliyetini göze alamamasından dolayı ev sahipleri ile anlaşma yoluna gidiyor.

Her ayın 3'üncü iş gününde açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte Nisan 2018'de 2019'un aynı ayına kadar yapılacak olan kira zammı belirleniyor. Ev sahipleri TÜİK tarafından bugün açıklanacak olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ_ÜFE) ile Nisan ayında başlayacak kira artışını belirleyebilecek. Kiracılar ise ya ev sahibi ile anlaşarak orta bir yol bulacak veya kira sözleşmesinde geçtiği üzere mevcut enflasyon rakamı Yİ-ÜFE 'de belirtilen rakamı kabullenerek 2019 yılı art ayına kadar geçerli olacak olan kira zammını kabul edecek.

Kira artışı zammı 3 Nisan 2018 saat 10:00 daaçıklanacak olan Yurt İçi Üretici fiyat endeksi ile belirlenmiş olacak.

[ilgili-haber=99050

YORUMLAR

  • 0 Yorum