Kira artışı oranı TÜFE ile yapılacak! Peki iş yeri kira artışı nasıl olacak?

İş yeri ve konutta kira artışı nasıl yapılacak? Hatice Kolçak konut kira artışı oranı ile iş yeri kira artışı oranının nasıl yapılacağını anlattı. TÜFE ile kira artışı kanunlaştı, işte uygulaması...

Kira artışı oranı TÜFE ile yapılacak! Peki iş yeri kira artışı nasıl olacak?
Editör: Hakan A.
22 Ocak 2019 - 07:28

Milyonlarca ev sahibi ile kiracı tarafından beklenen konut kira artışlarının TÜFE ile yapılmasına dair kanun maddesi yasalaşırken vatandaş halen konutta kira artış oranında kafa karışıklığı yaşıyor. Hatice Kolçak çektiği iki farklı videoda iş yerleri için kira artışı ve konutta uygulanacak kira artışı oranlarına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Hatice Kolçak - Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 22 Ocak 2019 - İstanbul


Beklenen yasal düzenleme yapıldı. Konutta kira artışı artık TÜFE'ye göre yapılacak. 18 Ocak 2019 tarihinde resmi gazetede yayınlanan torba yasa ile kira artış oranı konutlarda TÜFE'nin 12 aylık ortalamasını geçmemek üzere yapılacak. 

Emlakpencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, konut kira artışlarında uygulanmaya başlanan TÜFE ile kira zammı yapılışına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.


 
Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK her ay Tüfe oranını açıklıyor. Aylık ve 12 aylık ortalamayı da her ay açıklıyor. Böylece her ay açıklanan TÜFE oranının 12 aylık ortalamasına göre kira artışınızı yapabileceksiniz.
 
Örneğin Ocak ayında zamlı kira yatıracak olanlar için bir hesap yapalım. TÜİK Ocak ayı açıklanan TÜFE 12 aylık ortalama oranı % 16.33 oldu. Demek ki yapılacak zam oranı bu ay kontratı yenileyecekler için bu oran kullanılacak.
 

1.000 TL kira ödüyorsanız
 
16.33 zam oranı ile  163 tl artış yapacaksınız..
 
1163 TL olacak demektir.
 
1500 TL de 245 tl zam yapılacak demektir.
 

1745 TL zamlı kira yatıracaksınız anlamına geliyor.

Hatice Kolçak'ın resmi YouTube Kanalı'na buradan abone olabilir, videonun tamamını izlemek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

hatice kolçak konut kira artışı TÜFE açıklaması


İşyeri Kira artışı nasıl yapılır?
 
18 Ocakta torba yasa ile resmileşen kira artış oranının TÜFE'ye göre belirlenmesi sadece konutlar için geçerli. İşyerlerini bağlamıyor. Yani işyerlerinde uygulanan kira artış oranı 01. 07.2020 tarihine kadar serbest olarak uygulanmaya devam edecek.
 
İşyeri kiralarında sözleşmede yazılı olarak hangi oranda anlaşma sağlanmışsa o oran üzerinden zam yapılıyır. Bu oranı mal sahibi ile kiracı belirliyor aralarında anlaşıp kira kontratına yazıyorlar. ÜFE ve TÜFE'den bağımsız bir rakamda yazılabilir. Kontratta bir oran yazılmamışsa mal sahibi istediği zam oranını kiracıdan isteyebilir.
 
Bu nedenle işyeri kira sözleşmesi yaparken bir oran üzerinden mutabakata varıp bu rakamı sözleşmeye yazmanızda fayda var.

İş yeri kira artışına dair Hatice Kolçak'ın videosunu izlemek için tıklayın.

hatice kolçak iş yeri kira artışını anlatıyor

YORUMLAR

  • 0 Yorum