Kira Geliri Beyanı bugün sona eriyor

Kira Geliri Beyanı 25 Martta (Bugün) sona eriyor. 2018 yılında konut veya isyerinden kira geliri elde edenlerin bu yıl 2019 yılında kira geliri beyanı vermesi gerekiyor. Her yıl bir önceki sene için kitra geliri verilmesi zorunlu. Kimler kira geliri beyan vermeyecek?

Kira Geliri Beyanı bugün sona eriyor
Editor: Hatice Kolçak
25 Mart 2019 - 01:45 - Güncelleme: 25 Mart 2019 - 11:21

Kira Geliri Beyanı için bugün son gün.1 Mart tarihinde başlayan Kira Geliri Beyanı 25 Mart pazartesi günü son buluyor.Milyonlarca kişiyi ilgilendiren kira geliri beyanı vermeyenler istisna haddinden faydalanamıyor vergi cezası ile karşı karşıya kalıyor.

2018 yılında mesken ya da işyerinden kira geliri elde etmiş olanlar için beyan süresi 25 Mart pazartesi (bugün) sona eriyor. Kira Geliri Beyanı internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı'nın web sitesine girilerek verilebiliyor. Hazı Beyan sistemine kişisel bilgiler girilerek kira geliri beyanı veriliyor.

KİRA GELİRİ BEYAN SÜRESİ UZATILDI. DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

Gelir İdaresi kira geliri olan kişi için önceden PTT veya bankalardan aldığı bilgiler doğrultusunda hazır beyanı doldurmuş oluyor. Önceden doldurulmuş beyan için doğru ise beyan doldurularak onaylanıyor. Hazır Beyan'da girilen bilgiler eksik veya hatalı ise doğru bilgiler girilerek beyan yeniden düzenleniyor ve onaylanıyor. Gelir İdaresi kişinin beyanını bu noktada kabul ediyor.

2018 yılında konut kira geliri 4 bin 400 Tl ve üzeri olanlar kira geliri vermek zorundalar. Bu rakamın altında olanlar ise beyan vermek zorunda değiller. Konutlar için beyan verirken sistem otomatik olarak 4 bin 400 TL olan istisna haddini kendisi düşüyor. İşyeri kira geliri olanlar ise 2018 yılında brüt 34 bin TL ve üzeri gelir elde etmişlerse beyan vermek zorundalar.

Kira Geliri Beyanı doldurulurken Gerçek Gider veya Götürü Gider yönteminden birini seçmek gerekiyor. Götürü Gider Yöntemini seçenler iki yıl geçmedikçe bu yöntemden dönemiyor. Bu yöntemi seçenler hiç bir giderleri olmasa bile yüzde 15 gider yazabiliyorlar.

Kira Gelir Beyanı doldurulurken Gerçek Gider Yöntemini seçenler, oturdukları evin kira giderini, amortisman, sigorta, kredi ile alınmışsa faiz gideri gibi giderlerini indirim konusu yapabiliyorlar.

Kira Geliri Beyanı sonrası ödenecek vergi  Mart ve Temmuz sonu olmak üzere iki eşit taksitte ödenebiliyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum