Reklamı Geç
Kira geliri vergisi ödemek için beyan verme süresi doluyor

Kira geliri vergisi ödemek için beyan verme süresi doluyor

Kira gelir beyannamesi vereceklere önemli bilgiler. İş yeri ve konutlardan elde edilen kira geliri beyan süresinde son 9 gün. Kira geliri beyannamesi verecekler bu habere dikkat, 317 liradan fazla kira alıyorsanız beyan süresi için geri sayım başladı.

23 Mart 2017 - 09:09 - Güncelleme: 23 Mart 2017 - 09:11

Konut kiraları ve iş yeri kiralarından elde edilen gelirler için beyan süresinde geri sayım başladı. Binlerce ev sahibi ve iş yerlerinden kira geliri olanları yakından ilgilendiren beyan verme süresinde son günler yaşanıyor. Kiraya verilmiş mülkü bulunanlar ve bu yerlerden 317 liranın üzerinde gelir elde edenler 31 Mart tarihine kadar vergilerini ödemeleri gerekiyor. Bir başka deyişle yıllık kira geliriniz 3 bin 800 liranın altındaysa vergi ödemeyeceksiniz. İşte haberin ayrıntıları.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 23 Mart 2017 - İstanbul

Her yıl Mart ayı sonuna kadar devam eden kira geliri beyan süresinde son günler geldi çattı. 31 Mart tarihinde sona erecek beyan süresi kapsamında geçen yıl elde edilen kira gelirlerinde sınır 3 bin 800 lira.

Kira geliri beyan verme süresinde son beyan tarihi olarak açıklanan 31 mart tarihine kadar 20146 yılından bu güne kadar iş yeri ve konut kiralarından 3 bin 800 liranın üzerinde gelir elde edenler beyannamesini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr resmi internet adresinden hazır beyan sistemi üzerinden beyannamesini online olarak verebilecek.

2017'de verilecek kira beyanı kapsamında 2016 yılı ve 2017'de Mart başına kadar elde ettiğiniz yıllık kira geliri tutarının 3 Bin 800 TL ve üzerinde olması gerekiyor. Elde ettiğiniz kira geliri bu bedelin altındaysa beyanda bulunmanıza gerek yok.

Konuya ilişkin en fazla açıklamayı ve vatandaşı bilgilendirici yazıları yazan Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, "Kira Geliri Beyanında" dikkat edilecek 10 maddelik bilgiyi okuyucuları için bu dönemde dikkat etmeleri gereken ayrıntıları sıraladı.

2016'da konut ve işyerinden kira geliri elde edenler için önemli olan haberimizde her yıl olduğu gibi bu yıl da beyannamelerini verecekler. 2016'da belirlenen konutlar için 3.800 TL, işyerleri için ise 30.000 TL istisna oranlarının üzerinde kira geliri olanlar 27 Mart akşamına kadar beyanda bulunacaklar.

Daha önce verilen örneklerlerde olduğu gibi; 2016 senesinde toplam 110 bin liradan fazla gelir elde edenler 3800 liralık istisnadan yararlanaması mümkün olmayacak. Yıllık kira gelirleri 110 bin lirayı aşan 570 lira daha fazla vergi ödeyecek. Emekli ikramiyeleri de gelir hesabına dahil eidilir.

 Örnek vermek gerekirse; 2016'da emekli olup 90 bin lira ikramiye alan ve yıllık 25 bin lira maaş geliri olan bir emekli, 10 bin lira kira geliri elde ettiyse, 3800 lira istisnayı düşmeden yüzde 15 vergi ödeyecek.

İş yeri, konut gibi taşınmazlardan elde edilen kira gelirlerinde beyan verilirken nelere dikkat edilmeli, nasıl hareket etmeli gibi soruların yanıtını veren Hatice Kolçak'ın altta verilen bağlantılardaki yazılarını okumanızı ve detaylara hakim olmanızı tavsiye ederiz.

-  Kira geliri beyanı nasıl ve ne zaman verilecek?

2017 'de kimler Kira Geliri Beyanı vermeyecek?

Kira Geliri Beyanında dikkat edilecek 10 madde

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..