Kira sözleşmelerinde yeni zorunlu haller! Hükümetten kira adımı...

Pandemi şartları nedeniyle işleri kötüleşen, işyerlerini kapatmak zorunda kalan esnaf ve tüccarları rahatlatacak yeni bir dizi düzenleme Hükümetin ilk adımlarından biri olacak. Yaşanan zorluklar nedeniyle kiracılara büyük kolaylıklar getirilecek.

Kira sözleşmelerinde yeni zorunlu haller! Hükümetten kira adımı...
Editör: Hakan A.
25 Nisan 2021 - 13:51
Tüm dünya genelinde olduğu üzere Türkiye'de Pandemi şartları ile birlikte ticari hayatta, perakende hayatta  kısacası iş hayatında kritik değişikler meydana geldi. Evlere kapanıldı, işyerleri, AVM'ler, milyonluk işyerleri kapandı. Devasa kiralar ödeyen şirketler ya battı, ya da batmak üzere. İşte Hükümet tarafından öncelikli konular arasında kira düzenlemesi geliyor. 

Hükümet, Yargı Reform Paketi çerçevesinde pandemi ile birlikte hayatımıza ilk kez giren bazı konuları kritik düzenlemeler halinde yasalara taşıyacak. İçinden geçilen sürece bakıldığında bu konuların başında, salgın ve benzeri durumlardaki iş yeri kira sözleşmeleri, diğeri ise dijital ortamlarda yapılan sözleşmeler ve anlaşmalar olarak öne çıkıyor. Borçlar Kanunu’nda yapılacak düzenlemeyle işletmeler, salgın nedeniyle kapalı oldukları dönemlerde kira vermeyecekler.

Hürriyet'ten Nuray Babacan tarafından hazırlanan haberin ayrıntılarına göre; Yargı Reformu Paketi kapsamında Borçlar Kanunu’nda bazı düzenlemelere gidiliyor. Yaşanan sorunlardan yola çıkılarak yapılan çalışmaya göre, kira sözleşmeleri konusunda değişiklik yapılacak. Salgın şartlarında kira ödemelerinin nasıl olacağı düzenlenecek. Buna göre, idarenin kararı ile zorunlu olarak faaliyetleri durdurulan iş yerlerinin kiralarının, kapalı kaldıkları süre boyunca ödememesi planlanıyor. Kiranın tamamından değil, bir bölümünden vazgeçilmesine yönelik de öneriler bulunuyor.

Bugünkü Borçlar Kanunu’na göre bu gibi durumlar, mahkeme yoluyla veya anlaşmayla sonuca bağlanıyor. Yeni düzenlemeyle İl Hıfzıssıhha Kurulları aracılığıyla salgın nedeniyle AVM, restoran, kafe, spor salonları gibi yerlerin kapatılması kararını alırsa, başkaca bir işleme gerek kalmadan, kapatıldıkları süre kadar kiradan muaf tutulacaklar.


Çalışmaya katılan AK Parti kurmayları, “Sonuçta bir ticari faaliyet nedeniyle bu kira sözleşmeleri yapılıyor. O faaliyet olmayınca, gelir kaybı olacağı için kiranın da kapalı kalınan süre ile sınırlı olmak üzere, ödenmemesi konusunda öneriler var. Bu düzenleme Borçlar Kanunu’na yazılacak. Savaş, terör saldırısı, OHAL gibi durumlarda kapatılan yerler de kiradan sorumlu olmayacak. Kira sözleşmeleri de buna göre düzenlenecek. Sözleşmelerde zorunlu haller sayılacak” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum