Kiracılara yüzde 10 indirim sağlayacak yasa Meclis'te

Ev sahibi ve Kiracılar için TÜFE'li dönem resmen başlıyor. Kirada uygulanacak TÜFE ile alakalı yeni yasa tasarısı Mecliste görüşülüyor.

Kiracılara yüzde 10 indirim sağlayacak yasa Meclis'te
Editör: Hakan A.
05 Aralık 2018 - 09:10

Kiracıları sevindirecek, ev sahiplerini üzecek TÜFE ile kira artışı oranlarının belirlenmesine ilişkin yasa teklifi meclis gündeminde görüşülmeye başlandı. Taslağın kanunlaşması ile kiracılar yüzde 10'a kadar daha az kira artışına maruz kalacak.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 5 Aralık 2018 - İstanbul


Her yıl kira sözleşmesi yenileyecek kiracılar ve ev sahipleri en çok kira artışında sorun yaşıyor. Kira artışında anlaşamayan mülk sahibi ile kiracı yolları ayırıyor veya ev shaibinin dediği oluyor. Yeni kanun tasarısıyla bu durum TÜFE ile yapılacak. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan kira artışlarında uygulanacak model TÜFE olacak sözleri sonrasında, kanun maddelerine ilişkin taslajk TBMM'ne gönderilmişti. Meclis komisyonunda görüşmeleri başlayan TÜFE ile kira artıoşı oranlarının belirlenmesi kanunlaşmasıyla milyonlarca mülk sahibi kiracısına TÜFE oranları ile artış yapabilecek. Bu durum sayesinde kiracılar ise yüzde 10 oranında bir indirim sağlayacak.Yıllardır ÜFE ve sonrasında Yurt içi ÜFE ile hespalanan kira artışlarında yeni döneme girildi. TÜFE ile kira artışı belirlenmesi 2019 ile birlikte başlıyor. Kanunlaşması beklenen tasarı mecliste görüşülürken, torba yasanın kanunlaşması bekleniyor.

Merak edenler için Kasım ve Aralık aylarında TÜFE ile hesaplama yapmak isteyenler ne kadar kira artışı yapacak?

Kasım ayı kira artış oranı hesaplamasını görmek için tıklayın.
 


Aralık ayı kira artış oranı hesaplamasını görmek için tıklayın.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum