Reklamı Geç
Kirada evi, iş yeri olanlar için Kira Geliri Beyanı verme 1...

Kirada evi, iş yeri olanlar için Kira Geliri Beyanı verme 1 Mart'ta başlıyor

2016'da elde edilen kira gelirleri için konut ve iş yeri sahipleri beyanda bulunacaklar. Hazır beyan sistemi, kira geliri beyannamesi ve kimlerin bu yıl vergiden istisna olacağının detayları haberimizde. 

27 Şubat 2017 - 09:31 - Güncelleme: 09 Mart 2017 - 15:17

1.5 milyon ev ve işyeri sahibi 2016 senesinde elde ettiği kira geliri için 1 Mart'ta beyanname vermeye başlayacak. 2017'de istisna oranı 3800 liralık kira geliri olanlar için  vergi dışı. Daha az vergi ödemek nasıl mümkün! İşte kira eliri beyanı verecekleri yakından ilgilendiren haberin ayrıntıları.

Yüz binlerce kişi için evi ve işyeri kirada olanlar için vergi dönemi 1 Mart'ta başlıyor.   3800 TL'nin (ayda 316 liranın) altında olan kira gelirleri için bu yıl beyanname verilmeyecek.

Konuya ilişkin Posta'dan Bilal Emin Turan imzalı haberin ayrıntılarına göre; bir önceki yılda kira geliri beyan edenler için, 27 Mart'a kadar 3800 liranın altında kira geliri elde ettiğine dair dilekçe verecekler. 2016 senesinde toplam 110 bin liradan fazla gelir elde edenler 3800 liralık istisnadan yararlanamayacak. İşyeri kira geliri 30 bin lirayı aşmayanlar da kira gelir beyanında bulunmayacaklar.

Yıllık gelirleri 110 bin lirayı aşan 570 lira fazla vergi ödeyecek. Emekli ikramiyeleri de gelir hesabına dahil.

 Örnek olarak; 2016 yılında emekli olup 90 bin lira ikramiye alan ve yıllık 25 bin lira maaş geliri olan bir emekli, 10 bin lira kira geliri elde ettiyse, 3800 lira istisnayı düşmeden yüzde 15 vergi ödeyecek.

PEŞİN YA DA İKİ TAKSİT

Mükellefler, bağlı oldukları vergi dairesine giderek ya da 'gib.gov.tr' internet sitesini kullanarak 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi sayesinde online olarak hızlı beyanname verebilecek. Hesaplanan gelir vergisi peşin ya da Mart ve Temmuz'da olmak üzere iki taksitte ödenecek. Kredi kartıyla da vergi ödeme imkanı mevcut.

- Kira gelir vergisi, bedelin tahsil edildiği tarihte geçerli olan Merkez Bankası döviz alış kuruna göre TL'ye çevrilerek hesaplanıyor.

- Sahibi olduğu evi başkasına kiraya vererek, kiraladığı bir başka evde oturanlar; ödedikleri kira bedellerini gider olarak göstererek vergiden indirecek. Lojmanda ve yurtdışında oturanlar da buna dahil.

VERGİDEN KAÇMAK İMKANSIZ

Tüketici Sorunları Demeği Emlak Komisyonu (TÜSODER) Başkanı Hatice Kolçak, kira gelirinin artık çok kolay tespit edüdiğini söyleyerek şu uyarıyı yaptı: "Beyanname vermeyen, eksik bildirim yapanları Maliye Bakanlığı, elektrik, su, doğalgaz gibi abonelikler ile tapu kayıtları, bankalar, PTT gibi kurumlardan aldığı bilgilerle tespit ediyor. Bu durumdaki mükellef istisnadan yararlanamadığı gibi vergi ve usulsüzlük cezasıyla karşı karşıya kalıyor."

 

KAYNAK: POSTA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..