Kiralara artış yapacaklar dikkat! Bugün açıklanıyor...

Konut kira artış oranı Mayıs ayı rakamları bugün açıklanacak enflasyon rakamları ile belli olacak. Mayıs ayında ne kadar kira artışı yapılacak açıklanıyor...

Kiralara artış yapacaklar dikkat! Bugün açıklanıyor...
Editör: Hakan A.
03 Mayıs 2018 - 07:31 - Güncelleme: 03 Mayıs 2018 - 10:07

Kiracılar için kritik gün! Kira artışı Mayıs ayı rakamları birazdan belli olacak. Türkiye genelinde milyonlarca mülk sahibi için bugün Mayıs 2018 ayında yapılacak olan kira artışı oranı belirlenecek.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 3 Mayıs 2018 - İstanbul

TÜİK tarafından açıklanacak Nisan 2018 enflasyon rakamalrı ile birlikte Mayıs ayında yapılacak kira artışları belirlenecek. Her ayın 3'ncü iş gününde açıklanan enflasyon istatstikleri sayesinde kira artışı hesaplaması yapılıyor. Ev sahipleri ve kiracılar arasında çoğu zaman anlaşmazlıklarla sonuçlanan kira artışı Mayıs ayı oranları bugün belli olacak.

Milyonlarca ev sahibi kiracısına Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile kira artış oranını belirleyecek. Bir yıl boyunca geçerli olacak konut kira artışı her ay açıklanana enflasyon istatistikleri Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile belirleniyor.

2018 yılı itibariyle neredeyse her ay yüzde 15 oranlarının üzerindeçıkan Yi-ÜFE rakamları ile pek çok kiracı evini değitirmek zorunda kalmıştı. Yüksek kira artışı oranları nedeniyle vatandaş yüzde 15 oranında yapılan zammı kabul etmeyerek ev sahipleriyle anlaşma yoluna gidiyor veya evi boşaltarak başka bir evde kiracılık hayatlarına devam ediyor...

Her ayın üçüncü iş gününde açıklanan ve ekonomi piyasalarının yakından takip ettiği enflasyon rakamları bu sabah saat 10:00 da açıklanıyor. Milyonlarca ev sahibi de Mayıs 2018 ayında başlayacak veya yenilecek olan kira sözleşmelerinde 1 yıl geçerli olacak kira artışı oranını belirleyebilecek.

Nisan ayı enflasyon rakamları belli oldu! Yİ-ÜFE-TÜFE rakamları enflasyonda son durum

- Kira artış oranı Mayıs ayı rakamları belli oldu!

Nisan ayında kira artışı ne kadar olmuştu?

Nisan ayında konut kiralarına yapılan kira artış oranını görmek için buraya bakabilirisniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum