Reklamı Geç
Kirasını elden ödeyene büyük ceza

Kirasını elden ödeyene büyük ceza

Ev sahiplerini ve kiracıları yakından ilgilendiren haber! Kirasını banka aracılığıyla ödemeyene elden ödeyene büyük ceza...

07 Kasım 2016 - 09:56

Milyonlarca ev sahibini, işyeri ve konut kiracılarını yakından ilgilendiren haber... Ev, ofis, mağaza, vb. "Kiraya banka şartı"nı bile bile elden ödemeye devam edenlere cezalar kesilmeye başlandı.

Adeta bir alışkanlık olarak da bilinen elden kira ödemeleri artık tarihe karıştı. Kira ödemelerine bankadan zorunlu ödeme şartı geirildi. Evini veya taşınmazını kiraya veren mal sahipleri bu duruma alışmakta zorlanırken, kiracıya ve ev sahibine cezalar kesilmeye başlandı. Evini veya işyerini kiralayanlar, kira bedelini banka aracılığıyla tahsil etmek zorunda. Yasaya uymayana ceza var. Kirayı elden veren kiracılar da sürprizle karşılaşabilir. Kira başına en düşük kesilen para cezası ise 340 liradan başlıyor.

Yıllardır elden ödenen kiralara yasal zorunluluk getirilerek banka şartı konulmuştu. Yürülükte olan yasaya kapsamında 500 liranın üstündeki ev kiralarının banka veya PTT aracılığıyla ödenmesi şartına uymayanlara ise Maliye'nin sıkı takipleri sonucunda para cezaları kesilmeye devam ediliyor.

 Posta'dan Bilal Emin Turan imzalı haberin ayrıntılarına göre, bu limitin altındaki kira bedeli elden ödenebiliyor. Ancak işyeri kiralarında böyle 500, 1000 lira gibi bir limit yok. İşyeri kirası ne olursa olsun, gayrimenkulün taşınmazların kiraya verilmesi sonrasında kiranın bankaya yatırılması gerekiyor. bunu yerine getirmeyen gerek kiracı, gerekse ev sahibine yönelik Vergi Kanunu'na göre; ceza yatırılmayan her bir kira tutarının yüzde 5'i oranında para cezaı uygulanıyor.

Cezalar büyük!

2016 için alt limit; birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı (esnaf) için 1370 lira, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenler için 690 lira, bunların dışındakiler için 340 lira. Örneğin; 1000 liraya kiraya verilen konut için ev sahibine uygulamaya aykırı her bir işlem için 340 lira ceza uygulanabilirken, bu cezaların zamanında ödenmemesi durumunda ise iki kata kadar çıktığı ifade ediliyor.

Ev sahibi'de, Kiracı'da bu cezayı ödeyecek!

Kiraya verilen konut ise kira gelirinin banka ya da Posta İdaresi (PTT) aracılığıyla tahsil edilmemesi halinde, cezayı konut sahipleri ödeyecek. Öte yandan herhangi bir limit olmaksızın işyeri kirasının aynı yolla ödenmemesi halinde ise özel usulsüzlük cezasının muhatabı kiraya verenler ile kiracılar olacak. Yani kirayı elden ödeyen esnaf ile kirayı elden alan işyeri sahibine ayrı ayrı ceza kesilebildiği kaydeidldi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..