Kısa Çalışma Ödeneği alacaklar hakkında flaş gelişme

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı duyurdu! İlk günden bu yana 3 milyonu aşkın sigortalımız için 270 bine yakın firmamız Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvuru yaptı...

Kısa Çalışma Ödeneği alacaklar hakkında flaş gelişme
Editör: Hakan A.
20 Nisan 2020 - 09:55
Türkiye'de koronavirüs salgını sonrası başlatılan kısa çalışma ödeneği kapsamında başvuru resmi rakamları açıklandı. Bakanlık verilerine göre şimdiye kadar, 3 milyonu aşkın sigortalı için 270 bine yakın firmanın Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurda bulunduğu öğrenildi.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 20 Nisan 2020 - İstanbul


Kısa Çalışma Ödeneğinde işlemleri hızla devam ederken, yapılan başvurular çerçevesinde şimdiye kadar yapılan ne kadar başvuru yapıldı? Bakanlık en son rakamları paylaştı.

Konuyla alakalı edinilen bilgiye göre, Kısa Çalışma Ödeneğinde işlemlerin hızlı bir şekilde yapılması için uygunluk tespitinin tamamlanmasını beklemeden ödemeleryapılacak. Milyonlarca sigortalının başvuruları elektronik ortam üzerinden alınmaya devam ediliyor. Bu çerçevede kısa çalışma ödeneği almak isteyen 3 milyonu aşkın sigortalı için 270 bine yakın firma başvurusunu tamamlamış durumda.


Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında sektörel kısıt bulunmadığı ve her sektörden firmamız başvurabilir diyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 'Kısa Çalışma Ödeneğine en çok başvuru yapan sektör; yüzde 40 ile imalat. İkinci en çok başvuru yapan sektörün; yüzde 15 ile toptan ve perakende ticaret, üçüncünün; yüzde 12 ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, dördüncünün; yüzde 6 ile eğitim sektörü olduğunu görüyoruz. Firmalarımızın çalışan sayısına göre dağılımına baktığımızda da, en çok başvuru aldığımız firmalarımızdan ilkini; yüzde 51.3 ile 3’ten az çalışanı olan, ikincisini; yüzde 28.3 ile 4-9 çalışanı olan, üçüncüsünü; yüzde 10.8 ile 10-19 çalışanı olan, dördüncüsünü de yüzde 6.4 ile 20-49 arası çalışanı olan firmalarımız oluşturmakta. Böylece görüyoruz ki 50’den az çalışanı olan firmalarımız toplam başvuru yapan firmalarımızın %90’ından fazlasını oluşturuyor.' ifadelerini kullandı.
 
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum