Reklamı Geç
KOBİ’leri rahatlatacak kredi

KOBİ'leri rahatlatacak kredi

Bakanlık KOBİ'lere kredi için harekete geçerken, verilecek krediler KOBİ'ler için adeta cansuyu olacak. Peki kredi kullanmanın şartları ne olacak, ne zaman başvurular başlıyor? İşte ayrıntılar.

16 Kasım 2016 - 17:19

Milyonlarca esnaf ve sanatkara kredi muslukları açılıyor. Devlet harekete geçerken, Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi önemli açıklamalarda bulundu.

KOBİ'lerin bu kredi, sayesinde önemli ölçekte rahatlatılmasının amaçlandığının altını çizen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Bankalarla konuştuk ve bu tür işletmelere nasıl kolay kredi verebileceklerini sorduk. Bu kapsamdaKOBİ'lere 10 milyar liralık yeni kredi imkanı sağlayacak uygulama 1 Ocak 2017 itibariyle başlıyor. KOBİ'lerin yüzde 9.9’dan kredi kullanma fırsatı bulacağı uygulama için ilk anlaşma ise Denizbank ile yapıldı" dedi

Türkiye Odalar ve Borsalar (TOBB) bünyesinde ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsalarının mevduatları bankaya yatırılarak, KOBİ işletmelerinin kullandırılacak olan bu krediye daha rahat ulaşmaların sağlanacağı ifade edildi. Açıklamada ayrıca, 12 ay vadeli olacak kredinin limiti işletmelerin büyüklüğü dikkate alınarak 100 bin TL ile 150 bin TL olarak belirlendiği vurgulandı.

Konuya ilişkin açıklamalar yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "KOBİ’lere yıllık yüzde 10'un altında faiz oranıyla kredi kullandırmak için Denizbank ile anlaşmaya vardıklarını belirterek bazı bankalarla da görüşmelerinin devam ettiğini, yıllık yüzde 18'i bulan ticari kredi faizlerinin yüzde 9,90'a kadar indirilebilecek." diye konuştu.

Şimdi gözler 1 Ocak yeni yıl 2017ile birlikte yapılacak başvurular ve kullandırılack kredilere çevrildi. KOBİ işletmeleri bu krediler sayesinde piyasada büyük hareketliliğe , ticari faaliyetlerin dönmesiyle piyasaları rahatlatacağına dikkat çekiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..