Kontrollü normalleşme süreci başladı! Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kalktı...

Koronavirüs önlemleri çerçevesinde Türkiye genelinde kontrollü normalleşme adımları atılıyor. Buna göre hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması tamamen kaldırıldı! Peki sokağa çıkma yasağı kalkmayan iller hangileri?

Kontrollü normalleşme süreci başladı! Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kalktı...
Editör: Hakan A.
01 Mart 2021 - 20:29 - Güncelleme: 01 Mart 2021 - 20:41
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kontrollü normalleşme sürecini resmen başlattı! Bilim Kurulu toplantısı sonrasında alınan kararlar kapsamında pek çok yerde sokağa çıkma yasağı sonlandırıldı. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kaldırılan bölgeler belli oldu.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 1 Mart 2021 - İstanbul


Milyonlarca insanın merakla beklediği normalleşme kararları Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

İŞTE YENİ NORMALLEŞME SÜRECİ


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli bölgelerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet devam edecek. Milletimize daha önce söz verdiğimiz şekilde bugün itibarıyla yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz. Her 2 haftada bir normalleşme uygulamaları güncellenecek. Ülkemizin tamamında akşam 21.00 sabah 05.00 arası kısıtlama sürecek." dedi.

Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacaktır.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.

CAFE ve RESTORANLARA MÜJDE!

Özellikle koronavirüs kısıtlamalarının en fazla vurduğu sektör olan restoran ve cafeler için müjdeli haber geldi.Konuyla ilgili açıklama yapan Erdoğan, "Cafe, kahvehane ve restoranlar, çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde sabah 07:00 ile akşam 19:00 arasında %50 ile kapasite ile sürdürülebilecek." diye konuştu.

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımıza yönelik düzenleme düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise sokağa çıkma süreleri arttırılacaktır.

 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımızda ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok riskli illerde sokağa çıkma süresi artırılacaktır.

NORMALLEŞME HARİTASINDA YER ALAN RENKLER NE ANLAMA GELİYOR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, normalleşme haritasında yer alan renklere ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Koca, " Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. Buna göre normalleşme adımları uygulanacaktır. Tedbirli ve kademeli normalleşecegiz.” dedi.

normalleşme haritası renkler

YORUMLAR

  • 0 Yorum