Konut alımında yabancıdan yeni rekor!

Yabancı yatırımcılar konut alımında yeni bir rekora imza attı. 2018 Eylül ayı Konut satış istatistikleri açıklanırken, yabancıya satışta son yılların en yükseği gerçekleşti.

Konut alımında yabancıdan yeni rekor!
Editor: Hakan A.
19 Ekim 2018 - 12:36

Konut sektöründe yabancıya konut satışı, durgun olan sektöre umut oldu. Yabancı ülke vatandaşları Türkiye'den ev sahibi olmak, yatırım yapmak için projelere akın ediyor. Eylül ayında yabancı yatırımcı rekor konut satın alımı yaptı. İşte TÜİK tarafından bu sabah açıklanan rakamlar...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 19 Ekim 2018 - İstanbul


İnşaat ve gayrimenkul sektöründe yabancıya yapılan ev satışında yeni bir rekor daha geldi. Eylül'de yapılan satışlarda bir önceki yıla oranla rekor artış olduğu kaydedildi. TÜİK, 2018 Eylül'de yapılan satışlarını açıklarken, yabancıya satışta bir önceki yıla oranla yüzde yüzün üzerinde bir arttış olduğu bildirildi. Yabancıya yapılan konut satışları son yılların en yüksek seviyesine erişmiş durumda. Sektörde uzmanlar, yabancıya konut satışlarının artacağı görüşünde.

İnşaat sektörünün önemli isimleri konut satış rakamlarını değerlendirdi. Haberin devamı için tıklayın

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı Eylül ayında gerçekleştirilen Türkiye geneli konut satış istatistiklerini açıkladı. Eylül'de Türkiye genelinde toplam 127 Bin 327 adet konut satışı gerçekleştirildi.

En fazla konut 20 Bin 126 adet ile İstanbul'da satılırken, Ankara'da 11 Bin 368 adet, İzmir'de ise 6027 adet konut satışı yapıldı. Diğer taraftan bu satışlar içerisinde en fazla dikkat çeken konu ise yabancıya olan satışlar oldu. 

5 Bin 615 adet konut satışı ile rekor

Eylül ayında yabancıların alımları geçen yıla oranla yüzde 151 oranında artış gösterdi. Bu ayda satılan konut miktarı ise 5615 adet olduğu açıklanırken, en fazla yabancıya konut satışı 1799 konut ile İstanbul'da yapıldı. Antalya'da 1038, Bursa'da 424, Ankara'da 386 ve Yalova ilinde ise 333 adet konut satışı yapıldığı kaydedildi.

Irak vatandaşları ilk sırada

Yabancı vatandaşların akın ettiği Eylül ayında en fazla konut alan Irak vatandaşları oldu. Iraklılar toplam 1351 adet konut satın alırken, İran vatandaşlarında yaşanan artış dikkatlerden kaçmadı. İranlılar ise toplam 538 adet konut satın aldı. Kuveyt vatandaşlarının 360 adet konut aldığı Eylül ayında Suudi, Arabistan vatandaşları ise 312 adet konut alırken, Almanlar da bu ay listeye girerek 299 adet konut satın aldığı kaydedildi.
Türkiye geneli, konut satış istatistiklerini buradan okuyabilirsiniz.