Konut çakılacak diyenlere! Sektörün ünlü ismi konut kredilerini ve satışlar hakkında konuştu

Gayrimenkul sektörünün ünlü ismi Hatice Kolçak, konut satış rakamlarını ve piyasaları değerlendirdi. Konut kredisi faizlerinde indirim olacak mı, konut fiyatları düşecek mi sorularına yanıt verdi.

Konut çakılacak diyenlere! Sektörün ünlü ismi konut kredilerini ve satışlar hakkında konuştu
Editör: Hakan A.
30 Eylül 2020 - 08:20 - Güncelleme: 30 Eylül 2020 - 08:22
Yaz ayı ile birlikte konut sektöründe hareketli bir dönem geride kaldı. Karantina dönemi sonrası normalleşme süreciyle konut kredisi faizlerinde başlayan düşüşle birlikte piyasalar hareketlendi. Konut cephesinde önemli satışlar yapıldı. Düşen faizlerle birlikte konut satışlarında rekor üstüne rekor satışlar yapıldı.

Sektörün ünlü ismi, Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, konut kredisi faiz oranlarının düşmesi sonrası piyaslaarda yaşanan konut satışlarını değerlendirdi.

Konut satışlarında bekleyen, alım konusunda tereddüt yaşayan önemli bir kesim kredi faiz oranlarının düşmesiyle fırsatı iyi değerlendirerek yeni evini satın aldı. Geçmiş senelere bakıldığında talebin şaşırtıcı derecede arttığını ve Haziran ayı ile birlikte vatandaş konut almaya adeta hücum etti. 

Koronavirüs öncesinde bittik battık diyenler, virüs sürecinde aynı propagandaya devame derken, inşaat çökecek, konut çakılacak diyenler hala aynı söylemlerle algıya devam ediyor. Diğer taraftan rekor üstüne rekor satış rakamları ile söylentilerin aksine piyasalarda hareketliliği gözler önüne seren veriler var. Eylül ayı ile birlikte konut satışlarına ilişkin veriler değişmeye başlayacak. Her yıl rekor satış olarak konuşulan 1 Milyon üzeri konut satışları yapılıyor. Geçtiğimiz yıllarda bu durum böyleyken, henüz 2020 yılın yarısında 1 Milyon konut satış rakamı barajı aşıldı. Şu sıralar rakamlar 1 Milyon 100 bine doğru koşuyor. Kalan dört ayda ise konut satışları bekleniyor. Fiyatlar dibe vuracak, konut çakılacak, ev almayın, yandı bitti  diyenlere rağmen piyasalarda konut satışları 2020'de 1 milyon üzerinde rekor satışla tamamlanmış olacak.


Kredi faizlerinde düşüş olur mu?

Kredi kullanarak ev almak isteyenlerin aklındaki en önemli soru faizlerde düşüş olur mu? Merkez Bankası tarafından geçen hafta yapılan faiz arttırımı, piyasaları bir nebze rahatlatsa da dolar ve euro kurlarında artışı kesmedi. Diğer taraftan konut kredisi faiz oranlarında düşüş bekleyen önemli bir kesim bulunuyor. Ancak ev hayali kuran ve faiz indiirmi bekleyenler için kısa vadede konut kredisi faizlerinde düşüş beklenmiyor. Yıl sonuna doğru bir indirim sürprizi olur mu? Bunu kesin söylemek mümkün değil. Olabilir. Ancak konut sektöründe inşaat firmalarının cazip kampanyaları ve anlaşmalı bankalarla indirimleri olabilir.

Hatice Kolçak'ın anlatımıyla konut alım satımlarına dair son videosunu YouTube üzerinden izleyebilirsiniz. Videoyu izleyebilmek için tıklayın.

Hatice Kolçak'ın kişisel YouTube kanalına abone olmak ve diğer videolarını izlemek için tıklayın.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum