Konut fiyatları dibi gördü ama...

Her yıl 600 bin konut ihtiyacı olan Türkiye'de inşaat ve konut sektöründe fiyatlar son beş yılın dibini görmüş durumda. Son 5 yıl sürekli artan bir konut satış grafiği rn devam ederken dip yapan konut fiyatları tırmanış için hazırlanıyor.

Konut fiyatları dibi gördü ama...

Her yıl 600 bin konut ihtiyacı olan Türkiye'de inşaat ve konut sektöründe fiyatlar son beş yılın dibini görmüş durumda. Son 5 yıl sürekli artan bir konut satış grafiği rn devam ederken dip yapan konut fiyatları tırmanış için hazırlanıyor.

Konut fiyatları dibi gördü ama...
Editor: Hakan A.
10 Ocak 2018 - 08:33

Her yıl 600 bin adet konut ihtiyacının olduğu Türkiye genelinde İnşaat ve gayrimenkul sektöründe sıkça duyulan balon tartışmalarına son verecek önemli veriler ortaya çıkmaya devam ediyor. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 10 Ocak 2018 - İstanbul

Türkiye'de konut oturum ve yatırım aracı olarak görülüyor. Yapılan istatistikler konutun uzun vade de faiz, döviz altın gibi yatırım araçlarını geride bıraktığını gösteriyor. Türkiye'de konut sahibi olmak aynı zamanda gelecek güvencesi olarak görülüyor. İlerleyen yaşta herkes başını sokacak bir evim olsun "rahat edeyim, güvende olayım" diye bakıyor. Ancak Türkiye'de ev sahipliği oranı halen çok gerilerde. Tüketici bütçesi ile konuta erişimde sorun yaşıyor.

TÜİK Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2016 yılı sonuçlarına göre; kurumsal olmayan nüfusun yüzde 59,7'si kendilerine ait bir konutta, yüzde 24,4'ü kirada, yüzde 1,5'i ise lojmanda oturuyor. Oturdukları konuta sahip olmadıklan hâlde (akraba evi vb.) kira ödemeyen nüfusun oranı ise yüzde 14,4 olarak belirlendi. Ayrıca 47 ülke arasında yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye'de ev sahibi olma oranı yüzde 60,4.. Türkiye bu oran ile 41.sırada bulunuyor.

Yıllık konut ihtiyacı 600 bin 

Türkiye'de nüfusun %50 si 30 yaşın altında. Yıllık nüfus artış hızının korunması ile artan genç nüfusun yıllık konut ihtiyacı 600 bin adetten fazla. Köyden kente göç devam ediyor. 2023 yılında nüfusun %85'i şehirlerde yaşayacak. Bunun sonucu olarak konut ihtiyacı önemli ölçüde artmakta. Diğer bir etken ise değişen aile yapıları. Yıllık 550-600 bin cıvarında evlilikler olurken, 120-130 bin cıvarı boşanan çiftler var. Ortalama hane halkı sayısı geçmişte 5 iken bugün 3,5 cıvarında ve bu oran düşüyor. Ülkemizde 15-64 yaş grubunda bulunan çalışma çağındaki nüfusun oranı yüzde 68'e ulaşmış durumda. Nüfusun ortalama yaşı 31 ve genç olan bu kesim nüfusun yarısını oluşturuyor. Bu veriler ışığında devam eden sirkülasyon ile beraber konut ihtiyacı yıllık 600 binin üzerine çıkıyor. Ayrıca altyapı yatırımları özellikle ulaşıma yapılan yatırımlar konut yapımını ve satışlarını desteklemektedir.

konut fiyat endeksi / emlak konut gyo 2018 verileri

Üstte çizelgede yer alan veriler Emlak Konut GYO tarafından sağlanmıştır.

Sağlıklı bir piyasa oluşacak

Konut satışları 2013 yılında 1.157.190, 2014 1.165.381, 2015'de 1.289.320, 2016'da 1.341.453, 2017'de 11 aylık konut satış rakamı 1.276.342 adet. Son 5 yıl sürekli artan bir konut satış grafiği bulunuyor. Bu satışların yüzde 34,40'ı ipotekli konut satışı. Gelişmiş ülkelerde ipotekli konut satış rakamı %70 'i buluyor. Ülkemizde faizlerin yüzde 1'in üzerinde bulunması konut satış hızını düşüren önemli bir etken. İnşaat şirketleri kendi finans sistemleriyle vadeli senet yaparak konut satmaya çalışıyor. Ancak bu durum müteahhitlerin üzerinde büyük bir maddi yük ve stres oluşturuyor.  En önemlisi sağlıksız ve riskli bir piyasa oluşmasına neden oluyor. Faiz oranlarının gelişmiş ülkelerde ki gibi düşük olması durumunda konut sahibi olma oranı artacak ve sağlıklı bir piyasa oluşacaktır. 

Murat Kurum; "Konut fiyatları bundan sonra daha aşağı gitmez"

Türkiye'de konut fiyatları dönemsel olarak güçlü, kararlı bir eğilim izlemektedir. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum yaptığı son toplantıda konuyla ilgili önemli açıklamada bulundu. "Türkiye ve üç büyük il konut fiyat endeksi yıllık değişim oranlarına bakıldığında yaşanan dalgalanmalar, ekonomik konjoktüre göre fiyat hareketlerini etkilemekte. Bu da yaşanan düzeltmeler ile konut balonu oluşumunu engellemektedir. Konut fiyat endeksine göre İstanbul'da ki değişim 2011 yılında ki değişime yaklaşmıştır. 2015 yılında %25,56 ile zirve yapan artış son beş yılın dip seviyesine gelmiştir. İnşaat maliyetleri de baz alındığında, bundan sonra fiyatların daha aşağı gitmeyeceği kanaatindeyim. Avantajlı ve alım yapılabilecek fırsat bir piyasa hakim. Kendi içinde dinamikleri olan kendi kendini fiyat anlamında absorve ettiği görülen konut fiyat değişim oranı konutta balon oluşumunu bu şekilde engellemektedir. Örneğin, ABD'de konut fiyatları 2008 krizi öncesindeki fiyat seviyesine geri dönerek artışını devam ettirmektedir" ifadelerini kullandı.

abd konut fiyat endeksi

Üstte çizelgede yer alan veriler Emlak Konut GYO tarafından sağlanmıştır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum