Konut fiyatları düşer mi? Hatice Kolçak cevapladı

Konut sektöründe satışlar katlanarak devam ederken fiyatlar yükselişini sürdürüyor. Peki konut fiyatları düşecek mi? Fiyat artışları ne kadar daha sürecek? İşte merak edenler için konut fiyatlarına ilişkin Hatice Kolçak'ın değerlendirmesi.

Konut fiyatları düşer mi? Hatice Kolçak cevapladı
Editör: Hakan A.
21 Temmuz 2020 - 13:02 - Güncelleme: 21 Temmuz 2020 - 13:14
Türkiye'de konut seferberliği devam ediyor. Haziran ayı konut satış rakamlarında yaşanan 190 Bin üzeri satış sektörde büyük bir hareketliliği tetiklemiş oldu. Konut fiyatları bir anda zıpladı. Koronavirüs salgını bir yana, konutta yaşanan büyük hareketlilik diğer yana... Peki konut fiyatlarında yaşanan bu artış daha ne kadar sürecek, konut fiyatları düşecek mi? Türkiye'nin gayrimenkul sektöründe en önemli isimlerinden Hatice Kolçak, konut fiyatları hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. İşte merak edenler için konut fiyatları düşecek mi sorusunun yanıtı...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 21 Temmuz 2020 - İstanbul


Konut kredisi faiz oranlarında başlayan indirimler, kamu bankalarının elini taşın altına koyması, inşaat sektründe yaşanan durgunluğu satışlara dönüştürdü. İnşaat firmaları ellerinde stok konutları üçer beşer satmaya başladı. Konut üreticileri stokları hızla eritmeye başladı. Diğer taraftan talep artınca gerek ikinci el, gerek se sıfır konutlarda fiyatlar adeta uçtu. 

Konuta olan talep artışta


Haziran ayını rekor satışla tamamlayan konut sektöründe yüzler gülerken, satışlara zamlar damga vuruyor. Konut kredi faiz oranlarının normal seviyelerde seyrettiği dönemde 500 Bin TL'den satılamayan bir ev, kredi faiz oranlarının düşmesi ve aynı konuta zam yapılmasına 650 Bin TL'ye satılmasına neden oldu. Benzer örneklerle çalkalanan piyasada sadece Haziran ayında satılan konut miktarı 190 Bin seviyesini aştı. Şirketler mutlu, alıcılar zam dan dolayı keyifsiz...

EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, konut kredileri, konut fiyatları ile alakalı yaptığı değerlendirmeyi buradan ve youtube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ın anlatımıyla konut fiyatlarına ilişkin son videosunu YouTube üzerinden izleyebilirsiniz. Videoyu izleyebilmek için tıklayın.

Hatice Kolçak'ın kişisel YouTube kanalına abone olmak ve diğer videolarını izlemek için tıklayın.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum