Konut fiyatları Türkiye genelinde yüzde 10.30 arttı

Konut fiyatları Türkiye genelinde yüzde 10.30 arttı

REIDIN Türkiye Konut Fiyat Endeksi 2016 Ekim ayı sonuçlarına göre Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0.69 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 10.30 artış oldu.

16 Kasım 2016 - 11:59

Konut fiyatları Türkiye genilinde yüzde 10.30 arttı

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 16 Kasım 2016 - İstanbul

Türkiye İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, “REIDIN – GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) işbirliği ile hazırlanan konut fiyat artış endeksi kapsamında raporda Ekim ayına ilişkin sonuçlar belli olurken, Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde (TR-68) Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0.69 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde  10.30 oranında artış gerçekleşti. Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde  0.29 oranında artış gerçekleşmiş olup, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.34 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 70.20 arttı.

Ekim ayında Rize’de metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.00 oranında artmış ve Rize fiyatların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 1.25 oranı ile Giresun ili oldu.

Ekim ayında Yozgat‘ta metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.08 oranında artmış ve Yozgat kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 2.00 oranı ile Kars ilinde gerçekleşti.

REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları, Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Ekim ayı itibariyle en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçülmüştür.

REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini göstermektedir. Ekim ayı itibariyle en düşük amortisman süreleri Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçülmüştür.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..