Konut kira artışı oranı Haziran 2018 rakamları belli oldu

Ev sahipleri ve kiracılar için Haziran ayında geçerli olacak konut kira artışı oranı hesaplaması için gün bugün. Haziran 2018 güncel kira artış oranı ve hesaplaması enflasyon rakamları ile belli oldu.

Konut kira artışı oranı Haziran 2018 rakamları belli oldu
Editör: Hakan A.
04 Haziran 2018 - 10:04

Evlerinde sözleşme yenileyecekler için kira artış oranı açıklandı. Haziran ayında ev sahipleri ve kiracılar için konut kira artışları belirlendi. Peki Konut kira artışı Haziran'da ne kadar yapılacak? Milyonlarca ev sahibi ve kiracının merakla bekledikleri sözleşme yenileyecekler için kira artış rakamları belli oldu. Bu sabah açıklanan Mayıs 2018 enflasyon rakamları ile birlikte Haziran ayında kira artışı yapacak ev sahipleri ve kiracıları için oranlar belirlenmiş oldu. Kira artışı 2019 yılı Haziran ayına kadar geçerli olacak.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 4 Haziran 2018 - İstanbul

Türkiye'de milyonlarca ev sahibi ve kiracı için kritik gün bugün. Kiracı vatandaş için kira artışı oranı yüzde kaç yapılacak sorusunun yanıtı belli oldu. Kirada oturan e sözleşmesini yenileyecek olan vatandaş yıllık kira artışı oranı Haziran ayı baz alındığında bir sene boyunca kira artışı yapacak ev sahipleri bu rakamlarla artış yapabilecekler.

Haziran 2018'de konut kira sözleşmesini yenileyecek olanlara yapacakları kira artışı Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile Haziran ayı itibariyle uygulanabilecek. Kiracılar Haziran ayında kontrat yenilerken  Yurt içi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamlarını baz alabilecek. 

2018 yılı boyunca bu aya gelene kadar açıklanan tüm enflasyon oranlarında Yİ-ÜFE rakamlarının oldukça yüksek oranlarda gelmesi kiracıları çok üzdü. Pek çok vatandaş ise evlerini değiştirerek daha az etkilenmek istedi. Yüksek oranlarda konut kira artışlarına dayanamadı ve evini değiştirmeye devame diyor. Haziran'da ise ne kadar kira artışı uygulanacağına ilişkin enflasyon verilerinin açıklanması ile belli olmuş oldu.

Konutlar için Kiracı ve kiraya verenlerin merakla beklediği Haziran 2018 kira artış oranı Kira artışı 12 aylık ortalama yüzdesi alınarak uygulanmaktadır.

- - Kira artış oranı Mayıs ayı rakamları belli oldu

Nisan ayı enflasyon rakamları belli oldu! Yİ-ÜFE-TÜFE rakamları enflasyonda son durum

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %3,79 arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %3,79, bir önceki yılın Aralık ayına göre %12,12, bir önceki yılın aynı ayına göre %20,16 ve on iki aylık ortalamalara göre %15,80 artış gösterdi.

Açıklanan Mayıs ayı enflasyon rakamlarına göre 2018 yılı Haziran ayında konut kira artış oranı Yİ-ÜFE 12 aylık ortalamaya göre %  15.80 olarak uygulanacak.

Not: Bu haber EmlakPencerem.com uzmanları tarafından hazırlanmıştır. 4 Haziran 2018'de yayımlanan enflasyon rakamlarına göre 12 aylık ortalama alınarak hesaplaması yapılmış kira artış oranları özel haberidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum