Konut kredi faizleri 2020 Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ta 0.79

2020 ile birlikte Kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarında büyük indirim başlatıyor! Sıfır ev alacakları yakından ilgilendiren kredi faiz indirimi başlıyor.

Konut kredi faizleri 2020 Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ta 0.79
Editor: Hakan A.
01 Ocak 2020 - 14:48 - Güncelleme: 01 Ocak 2020 - 14:49

Türkiye genelinde konut kredisi kullanacaklar bu habere dikkat! 2020 itibariyle konut kredisi faiz oranlarında büyük indirim başladı. Ev alacaklar için 0.79 oranında konut kredisi faiz indirimi başladı. Kamu bankalarına giderek yeni bir ev alacak vatandaşlar için kredi faizleri 0.79 olarak uygulanacak. 

Emlak Pencerem / Konut Kredisi Haberleri  - 01 Ocak 2020 - İstanbul


Bakan Albayrak tarafından duyurulan konut kredisi faiz oranlarına ilişkin son dakika gelişmesi ile birlikte kamu bankaları faiz oranlarını geri çekti. Ülke çapında sıfır konut alacaklar için uygulanacak kredi faiz oranı yüzde 0.79 olarak açıklandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) geçtiğimiz yıl 2019'da politika faizini yüzde 12'ye çekerken karar sonrasında kamu bankaları da hızla harekete geçti. Bu karar konut kredilerine de yansıdı. Konutta 1,68'e çıkan faiz kademeli olarak 0,99'a gerilemeye başladı. Yeni yıl 2020'ye girilirken, yılın son ayında ise konut kredisi faiz oranlarında düşüşler hızlandı. Özellikle kamu bankalarının büyük gayretleri ile kredi faiz oranlarında büyük indirimler art arda gelmeye başladı. Son olarak ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan kredi faiz oranı vatandaşları ve inşaat firmalarını heyecanlandırdı. 

Kamu bankaları tarafından başta Ziraat Bankası olmak üzere, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi faiz oranları 0.79 oranına indirildi. Söz konusu kredi faiz indirimi sıfır konutları kapsıyor. İnşaat şirketlerinden sıfır konut almak isteyenler kamu bankalarından yüzde 0.79 oranında konut kredisi kullanabilecekler.

Konut stokları hızla eriyecek!

İnşaat sektöründe konut stokları adet olarak net olmasada var olan stokların hızla eriyeceği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Özellikle sıfır konutlar için uygulanacak konut kredileri sayesinde inşaat firmaları ellerinde bulunan evlerin satışlarını hızlandıracak bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Kredi faiz indirimleri ikinci ele yaradı!

Kasım ve aralık 2019 aylarında başlayan kredi faiz indirimleri sayesinde piyasada özellikle ikinci el konut satışlarında büyük artışlar yaşandı. Son aylarda ipotekli konut satışlarında büyük artışlar meydana geldi. 2020 ile birlikte başlayan ve Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bakası tarafından sıfır konutlara verilecek konut kredisi faiz indirimi, ile birlikte vatandaş, inşaat şriketlerinden sıfır konut alımı için 0.79 oranında faizle uzun vadelerde ev sahibi olabilecek.
 
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.