Konut kredi faizleri düşer mi? Hatice Kolçak anlatıyor

Konut kredi faiz oranları 2019'da düşer mi sorusu sorulmaya devam ederken, Ocak ayı sonuna gelindi ve faizlerde aşağı yönlü bir kıpırdama yaşanıyor. Hatice Kolçak YouTube kanalında son videosunda konut kredilerine değindi. İşte konut kredisi faiz oranları hakkında bilmeniz gerekenler...

Konut kredi faizleri düşer mi? Hatice Kolçak anlatıyor
Editor: Hatice Kolçak
29 Ocak 2019 - 06:51

Konut kredisi faiz oranları Ocak ayı sonuna gelindiğinde ne durumda? Vatandaş ev almak istiyor, ekonomik şartlar, konut kredi faizlerinin yüksekliği buna izin vermiyor. Bankalar fedakarlık adı altında bazı inşaat projelerine ayrıcalık tanıyor, normal faiz oranlarını ise adeta gıdım gıdım düşürüyor... Peki konut kredi faizleri hangi seviyelerde, ev almak için uygun mu? İşte videosu ile birlikte Hatice Kolçak anlatıyor.

Hatice Kolçak / Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi / Konut Kredisi - 29 Ocak 2019 - İstanbul


Konut kredi faiz oranları geçtiğimiz aylarda 2.5-3 'leri yakalamıştı. Sonrasında ufaktan düşme sinyalleri geldi. Halen 2'nin biraz üzerinde oranlar var fakat 2'nin altını zorlamaya başladı diyebiliriz. Bugün itibari ile en düşük 120 ay için 1.79'ları görmüş durumda. 
 
Diğer taraftan bazı özel anlaşmalar çerçevesinde bankalar anlaştıkları sıfır projeler için 0,98 faiz oranı kullandırıyor. Ancak bu kısıtlı bir proje için uygulanıyor. İkinci el alım satımlarda kullandırılmıyor. Bunu bankaya veya satın alacağınız proje özelinde sormanız gerekiyor.
 
Konut kredi faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı ipotekli satışlar nerdeyse tarihi dipleri gördü. 2018'de yüzde 5'lere kadar indi. Bu oran geçmiş yıllarda yüzde 40'lara kadar yükselmişti. Dolayısıyla kredi kullanarak ev alacak önemli bir kesim faizin yüksek olmasından dolayı ev alamamış oldu. Konut kredi faiz oranlarının düşmeye başlaması ile gözler yine konut kredi faiz oranlarında.. 

Hatice Kolçak'ın konut kredisi faizlerine ilişkin Videosunu YouTube üzerinden izleyebilmek için tıklayın.

konut kredisi faiz oranları düşer mi? Hatice Kolçak videosu

Konut kredi faiz oranları düşmeye devam eder mi merak ediliyor!
 
Merkez Bankası Ocak ayı beklenti raporuna göre 2019 yılı sonunda enflasyon oranı yüzde 15,91 olarak tahmin ediliyor.Yıl sonu ABD doları beklentisi 6,30 olarak bekleniyor. Faiz beklentisi ise 6 ay sonra yüzde 21,95 iken 12 ay sonra yüzde 15,36 olarak tahmin ediliyor.
 
Yeni Ekonomi Paketine göre ise 2019 sonu enflasyon beklentisi 15,9 olarak açıklanmıştı. Büyüme ise 2,3 olarak planlanıyor.2018 yılı sonunda beklenen enflasyon oranının biraz üzerinde kalmıştı.
 
Dünya Bankası'nın Ocak ayında açıkladığı rapora göre 2019'da enflasyon ortalamada yüzde 19, 2020 de ise yüzde 11 olacak beklentisi bulunuyor. Büyüme ise son 10 yılın en düşük seviyesi olan 1,2 olarak tahmin ediliyor.
 
Ekonomik verilere bakıldığında geçen yıl ikinci yarıdan itibaren iyiden iyiye hissedilen ekonomik sıkıntıların yavaş yavaş 2019'da toparlanmaya başlayacağı ve 2020 yılında ise büyümenin artacağı tahmin ediliyor.
 
Tüm bu bilgiler ışığında konut kredi faiz oranlarında büyük bir düşüş olmayacağı kanaatindeyim. İlk yarıda bir kaç puan daha düşebilir ikinci yarıdan itibaren buna ilave bir kaç puan daha düşüceği tahmin edilebilir. Ama yüzde 1'lere gelmeyeceği kesin. 
 
Bir de jeopolitik konumumuzdan dolayı riskler var. Sınırımızda ki hareketlilik, ABD, Rusya ve Avrupa ile olan ilişkilerimiz de ekonomi üzerinde önemli rol oynuyor.